77 let po válce žádá Polsko válečné reparace v přepočtu ve výši 31 bilionů korun

Přidat na Seznam.cz

Polská vláda ve čtvrtek vyčíslila finanční ztráty způsobené nacistickou invazí a následnou okupací země za 2. světové války na 1,3 biliony eur, tedy v přepočtu zhruba 31 bilionů korun a uvedla, že požádá Německo, aby o těchto reparacích jednalo, informuje deník ABC News.

Varšava požaduje odškodnění

Na vyčíslení finančních ztrát pracoval tým historiků, ekonomů a dalších odborníků od roku 2017. Varšava tvrdí, že Polsko nikdy nebylo Německem plně odškodněno. Vládnoucí strana Právo a spravedlnost od svého nástupu k moci v roce 2015 několikrát zopakovala výzvu k odškodnění, oficiálně jej ale požaduje až nyní, píše CNN.

Slavnostního zveřejnění zprávy se zúčastnili nejvyšší polští představitelé včetně premiéra Mateusze Morawieckého a zákulisního tvůrce polské politiky Jaroslawa Kaczynského. Vydání zprávy bylo hlavním bodem celostátních akcí u příležitosti 83. výročí začátku 2. světové války.

Polsko bylo první obětí války. Ta oficiálně započala 1. září 1939 útokem nacistického Německa, Slovenského státu a Sovětského svazu na polský stát. Po ukončení invaze 6. října bylo polské území rozděleno a anektováno v souladu s Německo-sovětskou smlouvou o přátelství. Během 2. světové války zahynulo zhruba 5,5 milionů polských občanů, z toho 3 miliony byly obětí holocaustu.

Berlín považuje vyrovnání za vyřešené

Berlín s polským požadavkem nesouhlasí a udává, že válečné reparace byly po válce zemím východního bloku řádně vyplaceny. Německé ministerstvo zahraničí připomíná, že Polsko se již v roce 1953 případných dalších reparací zřeklo. Tím považuje celou záležitost za uzavřenou.

V roce 1953 se komunistická vláda Polska skutečně vzdala všech nároků na válečné reparace. Učinila tak pod tlakem Sovětského svazu, který chtěl zbavit východní Německo, rovněž sovětský satelit, jakýchkoli závazků. PiS ale tvrdí, že tato dohoda je neplatná, protože Polsko nebylo schopno vyjednat spravedlivé odškodnění.

Donald Tusk, předseda největší polské opoziční strany Občanská platforma, ve čtvrtek prohlásil, že Kaczynského prohlášení „není o reparacích“. Podle něj „jde o vnitropolitickou kampaň s cílem obnovit podporu vládnoucí strany.“ PiS stále vede ve většině průzkumů veřejného mínění, ale její náskok před Občanskou platformou se v posledních měsících snížil v důsledku kritiky jejího postupu v souvislosti s prudce rostoucí inflací a zpomalením ekonomiky.

Zdroj: ABC News, CNN, Wikipedie