Tvůrci ruské propagandy propadají panice. Obávají se revoluce podobné té bolševické v roce 1916

Přidat na Seznam.cz

Když začala invaze na Ukrajinu, měli ruští propagandisté jediný úkol, na veřejnosti tento krok proklamovat jako nutnou vojenskou operaci v boji se zlým západem. Aktuálně ovšem čelí obavám z možné revoluce podobné té, která v roce 1916 ukončila éru carského Ruska.

Největší obavy z možné revoluce přiživují i neúspěchy ruské armády. Podobnost s bolševickou revolucí je si v mnoha ohledech podobná s aktuální situací. Podle generálplukovníka Andreye Karpotolova není na místě propadat přehnané panice, ačkoli západ má aktuálně navrch, ale vždy je naděje situaci obrátit ve prospěch Ruska, píše deník Bild.

Pokud už se ovšem i na nejvyšších místech hovoří o možné panice, která může vést k neuváženým rozhodnutím, lze se domnívat, že určitá forma paniky již zavládla. Plánování samotné revoluce je dnes podstatně snazší i díky sociálním sítím.

Karpotolov dále upozorňuje na fakt, že bolševické revoluci předcházely události, kterými jsou Rusové svědky i nyní. Hlavní obavu vzbuzuje možná diskreditace armády a vojenských důstojníků, což vede k demoralizaci armády a ruské společnosti. Lidé by díky tomu mohli ztratit důvěru ke své vládě, píše web Syfeed.

Ruská propaganda tak musí přemýšlet jak čelit tomu, že ruští představitelé se začínají obávat reakce obyvatelstva na poslední události. Zároveň se více přiklánějí k tomu, že by bylo lepší veřejnosti přiznat, že ruská armáda utrpěla porážku na bitevním poli a některá rozhodnutí Kremlu nebyla správná.

Velmi vážnou trhlinu ohledně důvěry obyvatel ruské federace utrpěla kremelská vláda spuštěním částečné mobilizace. Lidé tak začali více pochybovat o tom, že jde pouze o plánovanou a nutnou vojenskou operaci.

Zdroj: Bild, Archide.com, Syfeed