Střety policie s demonstranty proti daním v Keni si vyžádaly několik mrtvých

Přidat na Seznam.cz

Policie v úterý údajně střílela ostrými náboji do protivládních demonstrantů v hlavním městě Keni, kde tisíce lidí demonstrovaly proti navrhovanému zvýšení daní v této východoafrické zemi.

Mathias Kinyoda, mluvčí Amnesty International v Keni, řekl deníku ABC News, že počet obětí úterních střetů mezi policií a demonstranty v Nairobi je nejméně osm, ale že je ještě příliš brzy na to, aby se to dalo s jistotou říci.

Protesty byly většinou pokojné, ale podle domácích i mezinárodních skupin na ochranu lidských práv byli minulý týden při demonstracích zabiti dva lidé a policie byla obviněna z nezákonného zadržování protestujících, píše deník VOA News.

Keňská komise pro lidská práva zveřejnila na sociální síti X video, na němž je vidět, jak policie střílí na demonstranty, kteří pochodovali poblíž nairobské radnice. Tento orgán uvedl, že jeho zaměstnanci byli svědky toho, jak nejméně jeden protestující zemřel na následky střelby.

Předmětný kontroverzní zákon má za cíl získat v přepočtu téměř 600 miliard Kč (2,7 miliard dolarů) z příjmů, aby se zmírnil dluh a snížilo zadlužování. Kritici však tvrdí, že korupce a chamtivost keňských politiků ukradla peníze z ekonomiky a že by na to neměli doplácet obyčejní lidé.

Po protestech minulé úterý úřad prezidenta Ruta oznámil, že provedl změny v návrhu zákona „s ohledem na názory lidí a dalších zúčastněných stran během zasedání s účastí veřejnosti.“

Zdroje: ABC News, VOA News