Nad Antarktidou byla objevena ozónová díra rekordní velikosti. Je zhruba třikrát větší něž Brazílie

Přidat na Seznam.cz

Jedna z největších ozónových děr v historii byla zaznamenána nad Antarktidou. Podle měření satelitu Copernicus Sentinel-5P Evropské kosmické agentury dosáhla velikosti 26 milionů čtverečních kilometrů, což je zhruba třikrát více než rozloha státu Brazílie.

Dle porál Interesting Ingeneering tato „díra“ v ochranné vrstvě ozónu není neustále. Objevuje se sezónně během jarního období na Antarktidě, což zhruba odpovídá podzimu na severní polokouli. Toto je důsledek extrémního počasí a podmínek na Antarktidě. Během tamního studeného a temného zimního období se tvoří zvláštní oblaka vysoko v atmosféře. Tyto oblaka reagují s látkami, které ničí ozon, a tyto látky jsou aktivovány slunečním zářením, když po měsících tmy konečně vyleze slunce.

Portál Weather uvádí, že ozónová vrstva je velmi důležitá, protože chrání před nebezpečným UV zářením ze slunce. Kdyby neexistovala, na Zemi by nebylo možné život takový, jaký žijeme.

Ozónová díra byla poprvé objevena v 80. letech 20. století a byla spojena s používáním látek nazývaných chlorofluorouhlovodíky (CFCs), které byly používány v klimatizacích, chladících zařízeních a podobně. V 80. letech byla přijata mezinárodní dohoda zvaná Montrealský protokol, která zakázala používání těchto látek. Nicméně některé z těchto látek stále zůstávají v atmosféře a postupně ničí ozon.

I když situace vypadá vážně, vědci tvrdí, že ozónová vrstva bude pravděpodobně schopna se zotavit v příštích desetiletích. To je dobrá zpráva pro naši budoucnost a pro ochranu naší planety.

Zdroje: Weather.com, Interesting Ingeneering