Stodvacetimilionový únik na daních! Celníci přišli na miliony nelegálních cigaret i výrobní linku

Přidat na Seznam.cz

Praha – Pražským celníkům Sekce pátrání Generálního ředitelství cel se podařilo dokončit závěrečnou fázi trestního spisu s krycím názvem „STŘECHA“. Při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor zajistili 17 697 320 kusů nelegálních cigaret, 11 197 kilogramů tabáku a zadrželi 22 osob cizí státní příslušnosti. Při prověřování trestného činu celníci zadokumentovali přepravu a distribuci více než šesti a půl milionu cigaret. Celková škoda na dani byla prozatím vyčíslena na 120 milionů korun, uvedla Celní správa České republiky.

Úkony trestního řízení ve věci podezření ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné platby zahájili celníci v loňském roce. Odhalili skupinu osob, která nelegálně obchoduje s tabákovými výrobky.

Prvotní podezření celníci nabyli v momentě, kdy cizí státní příslušník měl v říjnu 2022 u Kutné Hory nehodu s nákladním vozem. Ukázalo se, že v nákladovém prostoru cizinec převážel desítky tisíc nelegálních cigaret. Kontraband pašoval z Polska.

Poté skupina osob začala cigarety vyrábět v České Lípě a skladovala je na Moravě, odkud byly dále distribuovány koncovým zákazníkům. Při domovních prohlídkách našli celníci velké množství tabákového odpadu a odpadu z výroby, komponenty k výrobě cigaret, kompletní výrobní linku, řezačku a sušičku tabáku, telefony. Zajistili finanční hotovost ve výši 30 000 EUR, finanční prostředky na bankovních účtech, jako náhradní hodnotu osobní vozidlo BMW v hodnotě 2 300 000 Kč a kamion jako nástroj trestné činnosti.

Obviněné osoby jsou nyní ve vazbě a případ celníci předali do vyšetřování Krajskému ředitelství policie hl. města Prahy, Službě kriminální policie a vyšetřování.

zdroj: Celní správa České republiky