Seniorka uvěřila falešnému bankéři. Prostřednictvím bitcoinmatu odeslala bezmála pět a půl milionu korun

Přidat na Seznam.cz

Praha – Další případ podvodného vylákání peněz z důvěřivé ženy (1945) se odehrál v průběhu uplynulých měsíců a mají ho na stole pražští kriminalisté. Oznamovatelku v polovině října kontaktovala falešná bankovní úřednice paní Š. z Liberce ohledně čtvrt milionového úvěru, který si oznamovatelka prý chtěla vzít a kvůli kterému měla být i osobně na pobočce v Liberci, uvedla Policie České republiky.

Falešná úřednice dodala, že v listinách vidí další její žádost o úvěr tentokrát na pobočce v Teplicích z konce září. Následně přidala trumfy v podobě jména, příjmení poškozené i čísla jejího občanského průkazu, které měla při úvěrech uvést. A pokud poškozená nikde nebyla, jak sama uvádí, tak se bude jednat o trestný čin, poté byl telefonát ukončen. Poškozená paní Š. uvěřila, že by její peníze mohly být v ohrožení a čekala, co se bude dít. Během okamžiku ji kontaktoval kolega paní Š., uvedl se jako pracovník bezpečnostního oddělení banky pan Tomáš a poškozené sdělil, že se dozajista jedná o trestný čin zneužití bezpečnostních údajů, ale ví, jak z toho ven a rád pomůže, aby o peníze nepřišla.

Žena uvěřila podruhé a s Tomášem přes telefon ochotně spolupracovala. Poradil, aby si nainstalovala aplikaci Viber, prostřednictvím které budou komunikovat, a hovor ukončil. Po chvíli volal ze stejného čísla jiný muž, který se představil jako David a uvedl, že Tomáš se musí věnovat jiné zákaznici se stejným problémem. David mluvil perfektně česky a navrhl ženě dvě možnosti. Buď si zablokuje účty, ale odblokování muže trvat sedm měsíců až sedm let, než se to všechno vyřeší, anebo vybere všechny peníze a bude je posílat přes BITCOINMAT do centrály, která za tímto účelem vytvoří reverzní účty na poškozenou. Ty pak prověří bankéř s prověrkou číslo tři a následně jí budou vráceny na účet i s úroky. Žena uvěřila potřetí, a protože bez peněz být nemohla, vybrala si raději druhou možnost.

V následujících dnech odeslala prostřednictvím BITCOINMATU bezmála pět a půl milionu korun, za telefonní asistence pana Davida, který ji instruoval a posílal prostřednictvím Viberu další a další QR kódy. Pokud byl překročen finanční limit pro vkládání do BITCOINMATU, byla žena nasměrována k BITCIONMATU v jiné části Prahy.

Případ je prověřován pro podezření z trestného činu podvod, za což hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi.

zdroj: Policie České republiky