Proč se nevyspíte? Odborníci odhalili, co ve vaší ložnici škodí spánku

Přidat na Seznam.cz

Spánek se společně s potravou, pitím nebo třeba dýcháním řadí mezi základní biologické potřeby každého člověka. Odpočinkem strávíme obrovskou část našeho života. Během spánku dochází k obnově našich fyzických i psychických sil a z mozku se odplavují toxiny. Proto je důležité spánek nezanedbávat a zajistit si k němu co nejlepší prostředí.

Spousta lidí nepřikládá větší váhu tomu, kde spí. Ve skutečnosti ale existuje řada faktorů, které mohou náš odpočinek narušovat. Jejich eliminací si můžete zajistit kvalitnější spánek, což pozitivně ovlivní vaši výkonnost během dne.

Elektronika do ložnice nepatří

Pokud jste zvyklí usínat u zapnuté televize, zkuste se tohoto zlozvyku co nejrychleji zbavit. Řada studií totiž prokázala, že sledování televize před spaním narušuje spánkové cykly. Pokud usínáte při zapnuté televizi, vaše mysl nedokáže tak dobře odpočívat jako ve tmě a tichu.

Viníkem je modré světlo, které vyzařují televize a další obrazovky. To narušuje přirozený biorytmus a snižuje produkci spánkového hormonu melatoninu. Z uvedeného vyplývá, že kromě televize byste se v ložnici měli rozloučit také s počítačem, tabletem nebo třeba mobilním telefonem.

Žena sledující televizi
Do ložnice nepatří televize, počítač ani mobilní telefon. Foto: Shutterstock

Přílišné osvětlení nedovolí vašemu tělu odpočívat

Nemáte v ložnici závěsy, rolety či jiný typ stínění a do místnosti proniká světlo zvenčí? I pouliční osvětlení dokáže náš spánek narušit. Kromě toho, že stínění zabrání světelnému smogu, v létě také brání pronikání tepla do domu a může zmírnit hluk z ulice.

Špatná teplota a příliš suchý vzduch

Neméně důležitým faktorem pro zajištění klidného a kvalitního spánku je také správně zvolená teplota v místnosti. Ta by se měla pohybovat 16–18 °C, maximálně pak 21 °C. Pokud je vám při takové teplotě stále zima, nezvyšujte teplotu v místnosti, ale raději si přidejte přikrývku navíc.

Než jdete spát, nezapomeňte ložnici důkladně vyvětrat. Dejte si ale také pozor na to, aby vzduch v místnosti nebyl příliš suchý. Suchý vzduch způsobuje vysychání sliznic horních cest dýchacích, což oslabuje jejich ochrannou funkci a zvyšuje riziko vdechování škodlivých látek.

Proto je vhodné zajistit v ložnici optimální vlhkost vzduchu. V zimních měsících by se vlhkost vzduchu měla pohybovat kolem 45 až 65 %, v letních kolem 40 až 55 %.

Postel jako základ zdravého spánku

Kromě okolních vlivů má na kvalitu našeho spánku pochopitelně zásadní vliv naše postel. Ta by měla být dostatečně velká, pevná a bytelná. Na rám postele pak patří kvalitní rošt a na něj matrace. Její výběr je vhodné neuspěchat. Špatně zvolená matrace totiž může způsobit nepříjemné bolesti zad a kloubů, deformaci opěrného systému těla a neustálé převalování se.

Mezi nejdůležitější faktory při výběru matrace patří její tvrdost. V tomto směru je nutné zohlednit vaše preference i individuální potřeby vašeho těla. Matrace se vyrábějí z různých materiálů, a proto je důležité věnovat pozornost i jejich složení. Vždy také pamatujte na to, že každá matrace má životnost zhruba 5 až 10 let a po uplynutí této doby je vhodné ji vyměnit.

Žena protahující se v posteli
Investujte do kvalitní postele a matrace. Foto: Shutterstock

Na co si dát pozor, abyste měli kvalitnější spánek

Kromě vhodně zařízené ložnice je nutné o kvalitu spánku pečovat i přes den. Vyhýbejte se alkoholu, kouření a nadměrné konzumaci kofeinových nápojů. Doporučuje se, abyste alespoň šest hodin před ulehnutím do postele nepili kávu, černý čaj ani energetické nápoje. Poslední jídlo dne volte z dobře stravitelných potravin. Konzumace těžkých, tučných a smažených jídel může vést k opakovanému buzení.

Zdroje: nzip.cz, irozhlas.cz