Při silniční kontrole dodávkového vozidla objevili plzeňští celníci téměř 91 tisíc nezdaněných cigaret

Přidat na Seznam.cz

Rozvadov  – Dne 4. října si na dálnici D5 blízko hraničního přechodu Rozvadov vytipovala hlídka mobilního dohledu Celního úřadu pro Plzeňský kraj vozidlo, které řídil občan rumunské národnosti. Na první pohled nákladový prostor nejevil žádné známky podezření a vypadalo to, že dodávka je prázdná, uvedla Celní správa České republiky.

Řidič byl však od prvního kontaktu značně nervózní, a proto hlídka pojala podezření, že by ve vozidle mohl být ukrytý nějaký kontraband. Celníci dali na svoji intuici, která pramenila z nestandardního chování řidiče a vozidlo doprovodili na kontrolní halu. Pro důkladnou kontrolu posloužila celníkům nedávno zrekonstruovaná kontrolní hala v Rozvadově, kde jsou pro tento typ kontrol ideální podmínky a potřebné technické zabezpečení.

Při odhalení místa úkrytu následně hrála hlavní roli celnická fena Ebby, která v prázdné dodávce označila podlahu vozidla. Cigarety ukryté v tajných schránkách byly nalezeny právě pod falešnou podlahou v nákladovém prostoru vozidla. Jednalo se o cigarety různých značek s moldavskými tabákovými nálepkami.

Cigarety celníci zajistili a vyčíslenou spotřební daň ve výši 367 689,- Kč bude muset cizinec celnímu úřadu uhradit.

Vzhledem k množství cigaret a výši úniku na spotřební dani byli na místo kontroly přivoláni kolegové ze Sekce pátrání Generálního ředitelství cel, kteří věc převzali k úkonům trestního řízení, cizince zadrželi a umístili do policejní cely. Zároveň cizinci sdělili podezření ze spáchání přečinu porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží podle § 244 odst. 1 trestního zákoníku.

Případ byl projednán ve zkráceném přípravném řízení a cizinec si tak mohl ve velmi krátké době vyslechnout verdikt soudu. Byl pravomocně odsouzen na 4 měsíce s roční podmínkou, včetně propadnutí pašovaných nelegálních cigaret a dodávkového vozidla sloužícího k jejich podloudné přepravě.

zdroj: Celní správa České republiky