Podvodník lichotkami připravil ženu o milion korun. Tvrdil, že je americký voják

Přidat na Seznam.cz

Olomouc – Včera se na olomoucké policisty obrátila dvaašedesátiletá žena s tím, že byla nejspíše podvedena a přišla o jeden milion korun. Oznamovatelka uvedla, že ji v září 2022 přes sociální síť oslovil neznámý muž, který ji požádal o přátelství, uvedla Policie České republiky.

Žena souhlasila a začala si s mužem psát. Ten ji mimo jiné sdělil, že vyrůstal jako sirotek, protože mu rodiče zemřeli při autonehodě. V současnosti slouží jako americký voják na misi v Sýrii. Byl raněn a nemůže se vrátit do Ameriky. Časem se s ženou sblížil a slíbil ji, že za ní přijede a vezme si ji za manželku. Také ji napsal, že jí poslal balíček s finančními prostředky ve výši 1 850 000 dolarů.

Ten byl ale v Turecku zadržen a bylo nutné zaplatit poplatek za jeho proclení. Žena během tří měsíců (od 30. ledna do 21. dubna 2023) poslala na několik zahraničních účtů téměř 2 700 000 korun. Naštěstí se ženě v průběhu dubna ze zahraničních bank vrátila částka 1 600 000 korun.

Přesto žena přišla o 1 058 000 korun. Před dalšími škodami ji zřejmě ochránila banka, u které měla běžný účet. Ta ženu kontaktovala s tím, že na jejím bankovním účtu zaznamenala podezřelé transakce a proto její účet zablokovala. Žena se poté dostavila na pobočku banky, kde se dozvěděla, že se zřejmě stala obětí podvodu tzv. Amerického vojáka a měla by případ oznámit policii.

Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvod, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.

zdroj: Policie České republiky