Organizovaná skupina krátila daně. Škoda 138 milionů. Hlavní organizátorka přitom dělala účetní několika firmám

Přidat na Seznam.cz

Příslušníci Generálního ředitelství cel České republiky a kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) provedli uplynulých dnech rozsáhlou operaci, při které zadrželi organizovanou skupinu osob, která měla od ledna 2016 do současné doby zkrátit daň z přidané hodnoty o více než 138 milionů korun, uvedla Celní správa České republiky.

Hlavní organizátorka měla podle závěrů poskytovat účetní služby řadě společností, kdy jako součást služeb měla nabízet i snížení daňové povinnosti na základě zajištění fiktivní fakturace. K tomuto měla mít k dispozici řadu společností, které nevyvíjely žádnou činnost a v některých případech měla zneužívat další společnosti, jimž vedla účetnictví.

V rámci akce s krycím názvem VLAŠTOVKA byly na 16 místech celé České republiky provedeny domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor. Do akce bylo nasazeno 150 celníků a 130 policistů. Kriminalisté obvinili 28 osob z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby dle § 240 odst. 1,2 písm. a) odst. 3 písm. a) trestního zákoníku, spáchaný ve formě spolupachatelství. Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal na základě našeho podnětu návrh na vzetí do vazby u hlavní organizátorky trestné činnosti, který Obvodní soud pro Prahu 2 akceptoval.

Prověřování této věci vedli příslušníci celní správy od ledna 2022. Na případu s celníky a kriminalisty rovněž úzce spolupracovala Finanční správa České republiky (zejména Finanční úřad pro hlavní město Prahu a Finanční úřad pro Středočeský kraj) a Finanční analytický útvar.

Při realizaci bylo rovněž provedeno rozsáhlé zajištění majetků obviněných osob v prozatímní výši způsobené škody (nemovitosti, automobily, finanční prostředky, šperky a hodinky). Finanční šetření však dále pokračuje.

V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním organizátorům této trestné činnosti trest odnětí svobody až na 10 let.

zdroj: Celní správa České republiky