Nejlepší způsoby, jak doma uchovávat peníze, aby byly v bezpečí

Přidat na Seznam.cz

Uložení peněz v domácím prostředí je mezi lidmi stále populární. Takto uschovaná hotovost je většinou určena pro okamžité platby v případě nouze či jako malá pojistka k běžně uložené částce v bance.

Domácí finanční zásoby však není dobré mít schované ledabyle. Nikdy nevíte, co se může stát, proto je důležité úspory pořádně zabezpečit před případnými zloději, neočekávaným požárem, povodněmi nebo dalšími možnými riziky. Několik tipů na to, jak bezpečně doma uschovat větší finanční obnos, jsme pro vás sepsali.

Využijte domácí trezor

Je to jeden z nejbezpečnějších způsobů uchování hotovosti v domácích podmínkách. Investice do kvalitního domácího trezoru může být zpočátku vyšší, ale bohatě se vám vyplatí. Při jeho výběru nezapomeňte zohlednit tři základní fakta. Tím prvním je rozhodně jeho odolnost proti vloupání. Trezor by měl být těžký, pevně ukotvený a odolný vůči otevření různými nástroji. Také by měl být ohnivzdorný a dobře ukrytý. Doporučuje se jeho zabudování do zdi, nebo podlahy.

Při pořizování trezoru se rovněž zaměřte na jeho zabezpečení. Vhodnou volbou je tzv. kombinované zabezpečení v podobě mechanického klíče a elektronického kódu. Samotnou instalaci trezoru pak určitě svěřte do rukou odborníků.

domácí trezor
Uložení peněz do domácího trezoru je jednou z nejbezpečnějších variant. Zdroj: Shutterstock

Domácí skryté úkryty

Pořízení trezoru je samozřejmě nákladnou záležitostí. Pokud se vám do takové investice z různých důvodů nechce, nevěšte hlavu. Můžete ve své domácnosti využít méně tradiční, zato velmi účinné úkryty. Jedním z takových úkrytů mohou být falešné knihy. Jedná se většinou o speciální sejfy, které vypadají jako knihy a tudíž se dají zařadit do knihovny. Další úkryt si nese inspiraci z různých špiónských filmů – svoji hotovost totiž můžete ukrýt do falešných zásuvek či ventilačních otvorů.

V utajovanou truhlici plnou peněz se může proměnit rovněž potravinová nádoba. Například taková prázdná plechovka od čaje či kávy poslouží skvěle, stejně jako utěsněná nádoba umístěná ve spíži mezi potravinami. Bydlíte-li ve starším domě, inspirujte se předky a peníze ukryjte na místo pod podlahou, případně k jejich uložení zvolte zahradu a pořádně hluboko je zakopejte. Jen si dejte pozor na to, aby hotovost byla umístěna ve vodotěsné nádobě a abyste nezapomněli přesné umístění vašeho „pokladu“. Vhodné je také peníze neukládat najednou, ale rozložit je na více částek.

žena s penězi
Naspořené finance není dobré uchovávat pohromadě. Daleko bezpečnější volbou je jejich rozdělení na několik částek. Zdroj: Shutterstock

Nezapomeňte na pojištění domácnosti a hotovosti

Vedle vymýšlení sofistikovaných domácích úkrytů svých úspor určitě popřemýšlejte také nad zřízením pojištění domácnosti, které může zahrnovat i krytí hotovosti proti krádeži nebo požáru. Informujte se proto u své pojišťovny o limitech pro krytí hotovosti a o možnostech rozšíření pojistného plnění.

Nejdůležitější ochranou vašich peněz je ovšem nenápadnost. Vyvarujte se tomu, abyste peníze často vytahovaly na viditelných místech a s nikým nesdílejte údaje o úkrytu hotovosti. Řekněte o něm jen vybraným blízkým osobám pro případ, že by se s vámi něco stalo. Jestli se vám po domě či byte často pohybují cizí lidé – například řemeslníci v době rekonstrukce nebo zdravotníci při ošetřování vás či členů rodiny – dejte si pozor, aby nezahlédli, kam hotovost ukládáte.

Asi se shodneme na tom, že uchovávání většího obnosu peněz v domácnosti s sebou nese určitá rizika. Je proto velmi důležité zvolit správnou strategii. Tou může být třeba kombinace domácího trezoru, dobře promyšlených úkrytů a rozložení částky na více míst.

Zdroje: kupi.cz, damskydenik.cz, ziba.cz