Dva muži nabízeli investice do sportovních sázek. Podvedli nejméně 240 lidí z České i Slovenské republiky

Přidat na Seznam.cz

Most Evidentní úspěch vyšetřovatelů z Mostu v oblasti hospodářské kriminality přinesl nálezy týkající se komplexního podvodného schématu, které zahrnovalo falšované sportovní sázky, kryptoměnové machinace a jiné formy obchodování.

Minimálně 240 jednotlivců pocházejících z České republiky a Slovenska se stali oběťmi tohoto většího podvodu, což mělo za následek celkovou finanční ztrátu přesahující půl milionu korun. Tyto informace přinesla Policie České republiky.

Ti, kdo se nechali svést lákavou reklamou na sociálních sítích, kde dvojice podezřelých osob slibovala snadné zisky, se nakonec ocitli v opačné situaci – peníze získali pouze pachatelé. Dva jedinci ve věku 19 a 20 let rozvinuli tuto činnost v období mezi roky 2019 a 2020.

Postup byl vždy podobný. Investoři zaujatí možností rychlého zhodnocení svých finančních prostředků uvěřili konstruovaným příběhům a poslali peněžní obnos na určený bankovní účet. Následně doufali, že výsledek určitého sportovního utkání dopadne dle informace, kterou jim podvodníci předem sdělili. To vše prý bez rizika, neboť pachatelé údajně měli kontakt s renomovanými sportovními analytiky. Oběti následně očekávaly vrácení své investice zvýšené o aktuální kurz sázky.

Nicméně realita byla zcela odlišná – žádné výhry ani návraty peněz se nekonaly a veškeré pokusy o komunikaci zůstaly bez odezvy. Detektivové z Mostu postupně sbírali zprávy od poškozených jedinců jak z České republiky, tak i sousedního Slovenska. Tyto informace následně skládali do mozaiky, která jim pomohla celý případ úspěšně uzavřít.

Výsledkem je nyní zahájení trestního stíhání proti dvěma obviněným mladým mužům ve věku 19 a 20 let, kteří jsou podezřelí z podvodu. Ztráty, které investoři utrpěli, pravděpodobně nebudou nikdy kompletně nahrazeny. Oba obvinění riskují až dva a půl roku vězení, pokud budou uznáni vinnými.

zdroj: Policie České republiky