Díky podvodům s fiktivními fakturami se obohatili o více než deset milionů korun

Přidat na Seznam.cz

Plzeň Zaměstnanci plzeňského celního úřadu společně s vyšetřovateli specializujícími se na hospodářskou kriminalitu v Krajském ředitelství policie Plzeňského kraje odhalili složitou trestnou činnost spojenou s únikem daní. Policie České republiky informovala, že v průběhu dvou a půl roku vznikla škoda přesahující deset milionů korun.

Záležitost byla původně zkoumána týmem pátracích specialistů z Odboru pátrání Generálního ředitelství cel. Během operativního vyšetřování celníci odhalili, že od ledna 2021 do května 2023 se právnické subjekty podílely na daňovém podvodu spočívajícím ve fiktivních transakcích s DPH.

Fiktivní faktury byly vystavovány za nikdy neprovedené služby a nákupy materiálů, zejména ve dřevařském sektoru. Hlavní organizátor, jednapadesátiletý muž, využíval osoby známé jako „bílí koně“, aby ovládal obchodní společnosti. Tyto společnosti pak fakturovaly neexistující obchody koncovým klientům. Ti byli obeznámeni s fiktivní povahou těchto transakcí a začleňovali je do své účetní evidence, čímž se snažili snížit svoji daňovou povinnost. Peníze za tyto fiktivní faktury byly převedeny na účty ovládaných firem. Po odečtení provize je hlavní organizátor vybíral v hotovosti a následně je vracel koncovým klientům.

Celý proces vyvrcholil 13. června 2023, kdy celníci a vyšetřovatelé provedli osmnáct domovních prohlídek a prohlídek jiných prostorů. Během této akce byla zajištěna hotovost ve výši 880 tisíc korun, 5 tisíc dolarů a 3 tisíce eur, tři osobní vozidla v hodnotě 1,225 milionu korun, pozemek s nemovitostí za 6,5 milionů korun a celková suma 600 tisíc korun na bankovních účtech.

Celkem bylo zadrženo osm osob, z nichž pět bylo umístěno do policejní vazby. Vyšetřovatelé následně zahájili trestní stíhání šesti osob, které byly obviněny z trestného činu daňového úniku, nepřiměřených poplatků a dalších finančních deliktů. Dvě právnické osoby byly také postaveny před soud. Někteří obvinění se přiznali ke své účasti na těchto nezákonných aktivitách. Všichni jsou nyní na svobodě, avšak hrozí jim trest odnětí svobody až na osm let, pokud budou shledáni vinnými.

zdroj: Policie České republiky