Dějepisná výzva: Otestujte, jak dobře znáte českou historii. Přiřaďte klíčové události k datům

Přidat na Seznam.cz

Při procházení se českou historií natrefíte hned na několik důležitých událostí, které formovaly vývoj naší země i její identity. Každá z těchto epoch s sebou přinesla klíčové okamžiky, které se nesmazatelně vryly do národní paměti a měly by zůstat i v té naší.

Už dlouho se ukazuje, že historie nám poskytuje cenná ponaučení a umožňuje nám srozumitelněji chápat současné turbulentní dění a vhled do budoucna. Je důležité si u opravdu důležitých historických událostí pamatovat nejen jejich začátek, průběh a výsledek, ale také datum, kdy k nim došlo. Často to totiž souvisí s tím, jaký dopad ta či ona historická událost měla na naši krajinu. Vybavíte si všechny mezníky českých dějin? Otestujte své znalosti v našem kvízu, který jsme pro vás připravili na konec článku.

děti ve škole
Dávali jste v hodinách dějepisu dobrý pozor? Ověřte si to v našem historickém kvízu. Zdroj: Shutterstock

Praha jako evropská metropole

Přesně tak byla vnímána už za vlády Karla IV., kdy české země zažívaly nebývalý rozkvět. Přitom základy českého státu byly položeny během období Velké Moravy. Následně se české království stalo jedním z klíčových hráčů ve střední Evropě. Během vlády Přemyslovců, Lucemburků i Jagellonců zažívaly české země období prosperity, ale i těžkých krizí.

České dějiny jsou plné dramatických zvratů

Národní historie ovšem nebyla protkána jen obdobími rozkvětu. Během let se naše území musela potýkat třeba s husitskými válkami, které v 15. století rozdělily českou společnost a na dlouhá desetiletí dopředu poznamenaly vnitřní politiku země. Stejnou újmu (ne-li větší) utrpěla společnost po bitvě na Bílé hoře v roce 1620, kdy probíhala násilná rekatolizace. Na lepší časy se začalo blýskat například během českého obrození v 19. století, které položilo základy pro pozdější vznik prvního československého samostatného státu v roce 1918.

ženy zapalují svíčku
V českých dějinách není o dramatické události nouze. Jednou z nich je například sametová revoluce, kterou si každý rok v listopadu připomínáme. Zdroj: Shutterstock

Celé 20. století pak bylo turbulentní pro celý svět, českou končinu nevyjímaje. Dvě světové války, život pod totalitními režimy, nejprve nacistickým a později komunistickým, pražské jaro, pád železné opony, divoká devadesátá léta a nové hledání národní identity jsou jen hrubým výčtem důležitých událostí, ke kterým je důležité znát i jejich data. Protože i díky nim dnes žijeme ve svobodné zemi s demokratickým zřízením. Historie a stále palčivější současnost nám však ukazuje, jak svoboda umí být křehká. Proto je velmi důležité si momenty z historie neustále připomínat, abychom lépe porozuměli nejen našim kořenům, ale také naší současnosti.

Vyzkoušejte si náš kvíz

Jak dobře znáte českou historii? Vybavíte si data klíčových okamžiků? Otestujte své znalosti v našem kvízu.

Dějepisná výzva

Jak si povedete v přiřazování důležitých událostí k jejich historickým datům? Vyzkoušejte a uvidíte!

1 / 8

Kdy proběhla bitva na Bílé hoře?

2 / 8

Kdy byl upálen Mistr Jan Hus? Napovíme vám, že ten den je v současnosti státním svátkem.

3 / 8

Na první československý stát byli všichni pyšní. Kdy proběhlo vyhlášení jeho samostatnosti?

4 / 8

Habsburkové hráli nejen v české historii významnou roli. Kdy nastoupili na český trůn?

5 / 8

Zlatá bula sicilská je jednou z nejdůležitějších listin naší historie. Poprvé v historii českých zemí zajišťovala tehdejšímu králi dědičný královský titul. Kdy byla vydána?

6 / 8

Členství v NATO je důležitým aspektem, součástí tohoto euroatlantického paktu jsme ale nebyli vždycky. Kdy jsme se jako Česká republika připojili?

7 / 8

Sametová revoluce zapříčinila pád železné opony a nasměrovala nás ke svobodnému životu v demokratickém státě. Kdy proběhla?

8 / 8

I po nástupu komunistů k moci se oficiálně náš stát stále jmenoval Československá republika. Kdy do názvu přibylo slovo „socialistická"?

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 74%

Vyhodnocení kvízu

80 až 100 %: Jste skutečný historický znalec! Vaše orientace v české historii je na výborné úrovni. Byl by z vás fantastický učitel dějepisu.

40 až 80 %: Máte velmi solidní znalosti, ale pár detailů byste si mohli ještě zopakovat. I tak je váš historický přehled skvělý!

20 až 40 %: Některé klíčové okamžiky českých dějin vám unikají. Možná by stálo za to oprášit školní učebnice nebo navštívit nějaké historické muzeum.

0 až 20 %: Historie asi nebude vaší silnou stránkou. Nevadí! Každý má možnost se zlepšit – zkuste si přečíst něco o českých dějinách a určitě příště dopadnete lépe.

Zdroje: stoplusjednicka.cz, netzin.cz, cs.wikipedia.org