Další útok internetového podvodníka. Muž přišel o víc než milión

Přidat na Seznam.cz

Šumperk – Minulý týden se na šumperské policisty obrátil muž ve středních letech s tím, že byl podveden. Po vyslechnutí si všech okolností a sdělení základních informací bylo policistům jasné, že se oznamovatel stal obětí internetového podvodu, uvedla Policie České republiky.

Někdy v měsíci říjnu mu přišel na mysl nápad, že by mohl investovat peníze do akcií společnosti ČEZ. Na internetu si na webovém prohlížeči zadal klíčové slovo související s investováním a jeden z nabízených odkazů otevřel. Stránky se mu zdály věrohodné, proto moc neváhal a s odhodláním pokračoval dál. Aby se mohl pustit do nákupu akcií, musel vyplnit kolonky, jako jsou jméno, příjmení, telefonní číslo a email. Netrvalo dlouho, ozval se mu finanční makléř, který se mu zdál důvěryhodný a udělal mu výhodnou nabídku.

Poslal mu odkaz, přes který se zaregistroval a založil si účet u investiční společnosti nazvané Alfafin. Poté dál spolu komunikovali a s vidinou rychlého zisku, který mu makléř zaručoval, si do svého notebooku nainstaloval aplikaci pro vzdálený přístup pro snadnější a jednodušší komunikaci se svým poradcem. Přihlásil se do internetového bankovnictví a neznámý pachatel provedl s jeho svolením čtyři odchozí platby na dva zahraniční účty v celkové částce necelých 1 200 000 Kč. Do svého zařízení si poškozený nainstaloval ještě další doporučené aplikace. Neznámý bankéř emailem zaslal poškozenému zprávu, aby mohl získat svůj zisk ve výši 98 922 USD, tak musí zaslat dalších 10 881 USD.

Během této komunikace poškozený zjistil, že společnost, u níž investoval, již byla přejmenována, to v něm vzbudilo podezření a požadoval vrátit nazpět své peníze. Po snaze získat zpět investice, komunikace ze strany neznámého pachatele ustala. Poškozený o peníze bohužel přišel a je velmi nepravděpodobné, že je získá zpět. Oznámený případ policie prověřuje pro trestný čin podvod.

zdroj: Policie České republiky