Uprchlíci v Polsku. Stát si neví rady

Přidat na Seznam.cz

Polský parlament včera pozdě večer navzdory kritice ze strany EU rozhodl o prodloužení výjimečného stavu na hranicích s Běloruskem o 60 dní, píše deník SVT.

V posledních měsících se tisíce migrantů, převážně z Blízkého východu, pokusily překročit hranici mezi Běloruskem a Polskem. Za poslední dva měsíce přišlo na hranicích s Běloruskem o život nejméně pět migrantů. Polsko v reakci na to vyslalo do pohraniční oblasti tisíce vojáků, postavilo ploty z ostnatého drátu a vyhlásilo výjimečný stav, aby zabránilo novinářům a humanitárním pracovníkům v přístupu na místo.

Evropská unie podezřívá běloruského prezidenta

EU má podezření, že příliv migrantů organizuje běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, jako odvetu za sankce proti jeho režimu. Podle polského ministra vnitra Mariusze Kaminského se letos pokusilo překročit hranice 11 500 lidí, z toho 1 500 bylo v zemi zadrženo.

Skupiny na ochranu lidských práv varovaly před humanitární krizí na hranicích, protože teploty začínají klesat a lidé žádají, aby jim bylo umožněno přijet a poskytnout lékařskou pomoc. Polská vláda byla také obviněna, že brání migrantům v žádosti o azyl a místo toho je nutí vrátit se zpět do Běloruska.

Polsko si ale neví rady. Uprchlíky do země pustit nechce, byť mají namířeno do sousedního Německa. „Chceme chránit své občany a nedopustíme, aby se tady stalo to, co ve Švédsku“, uvedl polský ministr vnitra.

Úmrtí jsou velmi znepokojující

„Velmi mě znepokojuje skutečnost, že na hranicích umírali lidé. Je velmi důležité to vyšetřit a polské orgány prohlásily, že to, co se stalo, vyšetří. Je naprosto nepřijatelné, aby na našich vnějších hranicích umírali lidé, je důležité, abychom měli transparentnost.“ uvedla v pondělí komisařka EU pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová již dříve vyjádřila Polsku podporu a obvinila Bělorusko, že používá migranty jako zbraň proti EU.

Zdroj: svt.se