Příběh polské ženy s požitím potratové pilulky, která musela dřepovat před zraky policistů, otřásl nejenom Polskem. Polský zákon povoluje potrat pouze při znásilnění a incestu

Přidat na Seznam.cz

Pro každou ženu je slovo potrat postrachem a nepřeje si něco takového zažít. I proto má u nás zelenou plánované rodičovství a spousta žen k otázce početí přistupuje velmi zodpovědně. Přesto může nastat situace, kdy je potrat nutným zlem. V sousedním Polsku je v tomto ohledu situace o poznání složitější než u nás. Nedávný potrat Polky jménem Joanna vzbudil žhavé diskuse o polském potratovém zákonu a potratech u našich severních sousedů.

Protiústavní potrat

Celé Polsko bylo před několika dny otřeseno příběhem paní Joanny, která si vzala potratovou pilulku, a protože se cítila špatně, kontaktovala svého ošetřujícího gynekologa. Na jeho výzvu dorazila policie, která Joannu odvezla do nemocnice. Tento příběh opět nastartoval diskusi o polském zákonu o potratech, který platí od 27. ledna 2021 a prakticky označuje potraty za ilegální. Už v říjnu 2020 dokonce polský Ústavní soud prohlásil za protiústavní předpoklad, že legální potrat je možný v situaci, kdy „prenatální testy nebo jiné zdravotní důvody naznačují vysokou pravděpodobnost závažného a nevratného poškození plodu nebo nevyléčitelné nemoci ohrožující jeho život.“ Podle toho tvrzení je přerušení těhotenství kvůli vývojovým vadám plodu protiústavní.

Co umožňuje polský potratový zákon?

Povoluje potrat pouze v určitých případech, a to pokud těhotenství představuje ohrožení života nebo zdraví ženy nebo pokud vzniklo v důsledku trestného činu (znásilnění, incest). Zákon je v rozporu s mezinárodními a evropskými lidskoprávními standardy. Na uvedenou skutečnost už upozorňovala řada aktivistů v oblasti lidských práv, zákon vyvolal řadu protestů. Užití potratové pilulky v Polsku tedy může být důvodem k odsouzení a uvěznění. Na polské lékaře je v současnosti kladen dvojí tlak – za provedení interrupce jim hrozí soud, ovšem stíháni mohou být i za zanedbání svých povinností. Pojem ohrožení života navíc může být odlišně interpretován.

Nechtěla lhát

A co příběh Polky Joanny? Necelé tři měsíce po události poskytla rozhovor, který cituje server Polsat News. Zdůraznila v něm, že neskrývá informaci, že si způsobila potrat, i když by vzhledem k platnému potratovému zákonu pravděpodobně bylo lepší lhát. Podle její výpovědi byly těsně po gynekologickém vyšetření do ordinace přivoláni dva policisté, kteří jí nařídili, aby se svlékla donaha, dělala dřepy a kašlala, ale ona stále krvácela, takže nesouhlasila se svléknutím. Později byla převezena do nemocnice.

Vyjádření lékařské komory a ministerstva zdravotnictví

V současné době případ vyšetřuje jak polská Nejvyšší lékařská komora, tak policie – existuje silné podezření, že vzhledem k platnosti potratového zákona Joanna jednala protiprávně, ale zároveň také byla porušena její práva. Lékařská komora i policie ale přicházejí s odlišnou verzí příběhu. „Podle informací, které jsme obdrželi, byly služby informovány o podezření na pokus o sebevraždu. Lékař, který má podezření na takový pokus, je povinen informovat příslušné služby, aby zachránil ohrožený život,“ komentuje deník Wprost situaci polská Nejvyšší lékařská komora (NIL).  Polské Ministerstvo zdravotnictví zdůraznilo, že policii zavolal ženin lékař kvůli tomu, že hrozila sebevraždou. „Informace se netýkala potratu nebo předčasného potratu, ale ohrožení života pacientky,“ cituje prohlášení ministerstva zdravotnictví deník Wprost.

Došlo i k úmrtím

K událostem se vyjádřil pro Polsat News Joannin právník: „Soud v Krakově nám dal za pravdu, že policie překročila své pravomoci.“ Zadržení Joanny podle něj nebylo v souladu se zákonem a oznámil, že jeho klientka bude požadovat odškodnění. Její případ tedy zatím nemá jasný konec, ale opět rozvířil žhavou debatu. V minulosti už došlo v důsledku platnosti zákona i k úmrtím žen. Zemřely kvůli tomu, že jim lékaři neprovedli potrat, i když byl v dané situaci jediným řešením záchrany jejich života.

Co je potratová pilulka?

Potratová pilulka je lék, který ukončuje těhotenství. Působí tak, že blokuje hormon progesteron. Bez progesteronu dojde ke zničení výstelky dělohy a těhotenství nepokračuje. Po potratové pilulce se podává další lék, který způsobuje kontrakce dělohy a krvácení podobné potratu. Tuto metodu lze použít až do 24. týdne těhotenství. Tablety jsou v Polsku k dispozici na lékařský předpis. Potraty jsou ale tam ale zmiňovaným zákonem zakázány – lékař je nemůže předepisovat. Pomoc při potratu se u našich severních sousedů trestá až třemi lety vězení.

Zdroje: Wprost, PolsatNews