Sériový vrah Stephan Letter: Vraždil nevinné lidi, nebo pomáhal od utrpení nemocným?

Přidat na Seznam.cz

Stephan Letter je německý sériový vrah, u kterého dodnes visí otazníky. Mezi ostatními vrahy totiž vyniká – nevraždil ze msty, své oběti neokrádal, dokonce je ani nemučil. Co ho tedy k vraždění vedlo? Podle mnohých, i podle něj, to byla pomoc od utrpení.

Stephan Letter

Stephen Letter se narodil roku 1978 v Německu. V dospělosti, roku 1999, úspěšně ukončil výcvik jako zdravotník Německého červeného kříže, a následně dokončil školení zdravotní sestry/bratra. Roku 2003 už získal práci jako zdravotní bratr, a to v malé nemocnici v bavorském Sonthofenu. Jen o pár měsíců později začal vraždit.

Vraždy

Během 7 měsíců zavraždil Letter, podle někerých odhadů, až 80 obětí. Jednalo se o jeho pacienty, zejména starší, konkrétně ve věku 40 až 94 let. Letter ale nepatřil mezi ty vrahy, kteří si užívají mučení a týrání svých obětí, naopak. Vraždil tak, že svým pacientům injekčně podával uklidňující lék Lysthenon, který způsobuje ochabnutí svalstva a následné zastavení dechu.

Milosrdná smrt

Sám Letter přiznal, že někteří jeho pacienti ho o ukončení života žádali, případně od lékařů slyšel, že konkrétní pacient nejspíše nepřežije noc. Proto se měl rozhodnout, že utrpení pacientů zkrátí. Později, když oběti tento lék podal, připravoval Letter lékaře, a byl to také on, kdo měl později utěšovat pozůstalé.

Zajímavé ale je, podle lékařů bylo mnoho pacientů stabilizovaných, tedy smrt je pravděpodobně nečekala. Někteří z nich se navíc chystali domů, protože už nepotřebovali nemocniční pobyt.

Podezření

Nemocnici se samozřejmě zdálo divné, že během pár měsíců zemřelo tolik pacientů. O to více zvláštní to bylo, když se jednalo o malou nemocnici, a téměř zdravé pacienty. Vyšlo ale najevo, že všichni pacienti zemřeli v době, kdy měl noční službu Stephen Letter. V té době byla z nemocnice navíc ukradeno velké množství léku Lysthenon. Nemocnice proto kontaktovala policii, a sdělila jí své podezření.

Dopadení a trest

Během domovní prohlídky bylo u Lettera nalezeno velké množství zmiňovaného léku, a následná exhumace těl zemřelých pacientů prokázala jeho přítomnost v těle. Letter byl zatčen.

U výslechu se Letter přiznal, že pacientům podával Lysthenon, nebyl ale schopný říct, kolik obětí takto zabil. Hájil se tím, že se snažil ukončit utrpení pacientů, ovšem proti tomu stál fakt, že někteří pacienti byli stabilizovaní.

Nakonec, roku 2006, byl Letter uznán vinným z 16 vražd a 13 zabití, a byl odsouzen na doživotí.

zdroj: encyklopedievrahu, dbpedia, murderpedia