Miyuki Ishikawa: Ředitelka nemocnice má na svědomí přes 100 zabitých dětí, díky ní ale mohou Japonky dnes podstoupit interrupci

Přidat na Seznam.cz

V Japonsku byla interrupce dlouho nezákonná, tedy konkrétně do roku 1949. Zlom nastal jen díky ředitelce nemocnice jménem Miyuki Ishikawa, nenechte ale ale zmýlit. Nic hrdinského nevykonala, naopak. Na svědomí má totiž přes 100 kojenců.

Miyuki Ishikawa

Miyuki Ishikawa se narodila roku 1897 v Japonsku. V dospělosti pak v Tokiu vystudovala lékařskou univerzitu a po studiu pracovala jako porodní asistentka v Kotobuki. Miyuki se dokonce vdala, ale podle Encyklopedie vrahů nikdy neměla vlastní děti. Děti ale milovala, a proto nebylo divu, že se z pozice porodní asistentky brzy dostala až na pozici ředitelky nemocnice.

Milosrdenství nebo vražda?

V Japonsku byla dlouhou dobu interrupce nemožná, a tak na svět přicházelo mnoho, opravdu mnoho dětí, které se narodily jako nechtěné, a jejichž rodiče zkrátka neměli peníze na to, aby je uživili. Tento problém ale Miyuki začala řešit – alespoň tedy ve své vlastní nemocnici. Ve 40. letech minulého století tak začala rodičům ulevovat od jejich novorozených závazků.

Někteří lékaři byli pro, jiní proti

Za nemalé peníze Miyuki dítě nechala zemřít, nebo ho vlastníma rukama zabila, píše Murderpedia. Nebyla na to ale sama – zatímco někteří lékaři byli proti, jiní jí rádi pomáhali falšovat úmrtní oznámení. Zajímavé ale je, že se Miuki vražděním dětí netajila, ba naopak. Celý personál o jejích službách věděl.

Odhalení náhodou

Ačkoliv celá nemocnice věděla o tom, co ředitelka dělá, nikdo nic neřekl – tedy až do ledna roku 1948. V té době čistou náhodou procházela kolem nemocnice policie, kde v blízkosti areálu našli pět těl novorozenců, píše web Extralife. Následná pitva samozřejmě prokázala cizí zavinění úmrtí, a tak následoval výslech zaměstnanců nemocnice. Poté už bylo jasné, co se za zdmi nemocnice děje, a pak byla Miyuki o pár dní později zatčena. Mezitím ale bylo nalezeno dalších 40 těl malých dětí v márnici, a 30 mrtvých novorozenců v chrámu.

Pro veřejnost hrdinka

Po svém zatčení se Miyuki ke všemu ochotně přiznala, ovšem dodala, že odpovědnost nesou rodiče novorozenců, kterým se pouze snažila pomoci, píše Encyklopedie vrahů. Tím si získala zájem veřejnosti, která byla překvapivě nakloněna na její stranu. Podle některých zdrojů měla Miyuki na svědomí minimálně 103 dětí, počet obětí ale může sahat až k 169.

Směšný trest

U soudu byla Miyuki obviněna ze zabití z nedbalosti (vražda dítěte byla v té době pouze ublížení na těle s následkem smrti, píše Encyklopedie vrahů), za což byla odsouzena k 8 letům ve vězení. Roku 1952 se ale odvolala, a tak byl její trest snížen na pouhé 4 roky, po kterých byla propuštěna na svobodu. Jen díky ní byl ale v Japonsku roku 1949 schválen zákon, díky kterému mohla žena podstoupit interrupci.

zdroj: Encyklopedie vrahů, Extralife, Murderpedia