Lékařské praktiky středověku. Nedostatečná erekce se řešila přišíváním opičích varlat, mor slepičím zadkem

Přidat na Seznam.cz

Stejně jako například umění nebo řemesla, i lékařství si muselo projít mnoha lety experimentů a pokusů, než došlo až do takové fáze, kde je dnes. Ve středověku ale nebyli vysoce vzdělaní lékaři, ani profesionální vybavení nemocnic, a tak se léčilo metodou „pokus omyl“. Podívejte se na ty nejzvláštnější lékařské praktiky té doby.

Impotence se řešila transplantací

Ve středověku neexistovaly žádné zázračné pilulky, které by muže, takříkajíc, ihned připravily. Pokud měl tedy muž problémy s erekcí, a zároveň si léčbu mohl dovolit, mohl podstoupit transplantaci. To by samo o sobě neznělo tak divně, kdyby mu „lékaři“ místo jeho varlat nepřišili varlata opičí, píše Věda Živě.

Léčba moru slepicemi

Když lidstvo zasáhl mor, snažili se tehdejší lékaři všemožně přijít na to, jak tuto zákeřnou nemoc porazit. Jedním ze způsobů byla léčba slepicemi, píše Epochální svět. Postup byl jednoduchý – přikládání slepičího zadku na morové boláky. Zvíře muselo být během této „léčby“ živé…

Díra do hlavy vyžene démony

Trepanace lebky byla také častým typem léčby, a to zejména u pacientů, kteří měli „démony v hlavě“. Pokud jste tedy měli nějaké psychické problémy, nebo mentální postižení, pravděpodobně jste skončili doslova s dírou v lebce, díky které měli démoni vaší hlavu opustit, píše web Šokující planeta.

Psychické problémy vyřeší utopení

Dalším způsobem, jak středověcí lékaři léčili mentální poruchy a psychické problémy, bylo utopení. Tyto zdravotní problémy byly totiž vnímány jako šílenství, a tak se postižený jednoduše držel pod vodou, dokud se nevyléčil. Samozřejmě mnoho pacientů zemřelo, protože se ve vodě utopili, ovšem ti, kteří spadli do komatu, a následně se „probrali“, byli považováni za vyléčené, píše Věda Živě.

Obyčejnou rýmu vyléčila obyčejná bota

Rýma je snad nejčastější „nemoc“, kterou do roka chytneme hned několikrát. Jak ji ale léčili ve středověku? Podle webu Šokující planeta se doporučovalo čichat ke střevíci, který jste právě sundali z nohy. Vzhledem k pověstné hygieně středověkých obyvatel to musel být opravdu rýmu zahánějící odér.

zdroj: Epochální svět, Věda Živě, Šokující planeta