Dr. Henry Howard Holmes: První americký vrah, který si vybudoval labyrint smrti

Přidat na Seznam.cz

Dr. Henry Howard Holmes byl prvním zdokumentovaným vrahem Ameriky. Na svědomí mohl mít i 300 obětí, které zabil ve svém „hotelovém“ domě. Ten byl postaven tak, aby z něj nikdo nevyšel živý!

Dr. Henry Howard Holmes

Herman Webster Mudgett, později známý jako Henry Howard Holmes, se narodil roku 1861 ve státě New Hampshire v USA. Údajně to byl zvláštní, ale bystrý chlapec, který vyrůstal v rodině farmáře. Podle některých zdrojů byl jeho otec alkoholik, který své děti týral, nicméně oba rodiče byli přísní ve výchově. Mladý Herman měl také zálibu v pitvání a zabíjení zvířat, a už v šestnácti letech ukončil školní docházku. Nedlouho poté se z něj stal učitel.

Manželství

Roku 1878 se Mudgett oženil, jeho ženou byla Clara A. Lovering. Vztah byl plný lásky, páru se dokonce narodil syn Robert. Poté ale, podle některých zdrojů, Clara odešla kvůli násilnému chování manžela. Pár ale nebyl nikdy oficiálně rozveden. Jako H. H. Holmes se poté oženil znovu, avšak ani druhé manželství nevydrželo, nebylo ale ani oficiálně ukončeno.

Kariéra

Roku 1881, tedy tři roky po svatbě, nastoupil na vysokou školu – medicínu. Po škole pracoval rok jako ředitel školy, než si otevřel vlastní ordinaci. Nevydělával si ale tolik, a tak se svým bývalým spolužákem rozhodl naplánovat složitý pojišťovací podvod. Z plánu ale nakonec sešlo, a roku 1886 se přestěhoval do Filadelfie. Ve Springfieldu poté složil zkoušku pro vykonávání profese lékárníka, a ještě ten rok se přestěhoval do Chicaga. V té době se začal představovat jako H. H. Holmes.

Labyrint smrti

Roku 1888 koupil Holmes, pod falešným jménem H. S. Campbell, pozemek, na kterém se rozhodl postavit dům. V přízemí pronajímal prostory pro obchody, první a druhé patro pak sloužilo jako byty. Holmes také navrhl, tajnou místnost, ze které měla vést skluzavka až do sklepa. Vedle jeho pracovny měl být velký, zvukotěsný, a vzduchotěsný trezor se stěnami potaženými azbestem. Budova také měla mít dva sklepy, jeden horní a pod ním ještě dolní sklep. Ve sklepě měla být také velká pec, a podle některých zdrojů i mučicí nástroje, falešné podlahy, a místnost, kde ze zdí hořáky plivali oheň. V tomto domě pak mučil, a později vraždil své oběti.

Masový nebo sériový vrah?

Roku 1895 se policie rozhodla tento „hotel“ prohlédnout poté, co byl Holmes podezřelý ze zmizení několika dětí. V jeho domě se našlo několik lidských ostatků, včetně vražedných zbraní i mučících nástrojů, a tak byl Holmes zatčen a stejný rok stál i před soudem.

Byl uznán vinným pouze z 1 vraždy, sám se doznal ke spáchání 27 vražd, některé zdroje ale odhadují až 300 obětí. Roku 1896 byl za vraždu oběšen. Odborníci se ale neshodují v tom, zda byl Holmes sériový nebo masový vrah. Není totiž jasné, zda se pouze potřeboval zbavit nepohodlných svědků a dostat se k penězům obětí, nebo mu vraždění přinášelo i zvrácené potěšení, píše Deník.

zdroj: denik, securitymagazin, serialkillers, ifenomen