Muž se pokusil obvinit svou odcizenou manželku zasazením konopí do jejího auta. Chtěl ji dostat do cely smrti

Přidat na Seznam.cz

Singapur – Muž ze Singapuru, který se pokusil na svou odloučenou manželku hodit marihuanu, kterou jí podstrčil do auta, byl odsouzen k téměř čtyřem letům vězení. Sedmatřicetiletý Tan Xianglong nastražil mezi zadní sedadla spolujezdce v autě své ženy více než půl kilogramu konopí v domnění, že to stačí na trest smrti za obchodování s drogami.

Singapur má jedny z nejpřísnějších protidrogových zákonů na světě, které jsou podle vlády nezbytné k odrazení od trestných činů souvisejících s drogami. Ukázalo se však, že méně než polovina látky, kterou Tan nastražil, bylo konopí. Zbytek byla výplň, uvádí bbc.

Podle soudních dokumentů měl Tan „v úmyslu zúčastněnou stranu vyděsit a také ji dostat do problémů se zákonem“.
„Byl srozuměn s tím, že v případě úspěchu jeho plánu bude zúčastněná strana neoprávněně zatčena a obviněna ze závažného trestného činu.“ Ve čtvrtek byl odsouzen ke třem letům a deseti měsícům vězení za držení konopí. Soud se zabýval také druhým obviněním z nezákonného podstrčení důkazů.

Tan a jeho žena se vzali v roce 2021 a o rok později se rozešli. Nemohli podat žádost o rozvod, protože Singapur ho umožňuje pouze párům, které jsou spolu nejméně tři roky. Tan se domníval, že by mu mohla být udělena výjimka z tohoto pravidla, pokud by jeho žena měla záznam v trestním rejstříku. V loňském roce v chatech na Telegramu se svou přítelkyní uvedl, že vymyslel „dokonalý zločin“, aby to na svou ženu hodil.

V průběhu vyšetřování policie prohledala auto, našla drogy a zatkla Tanovu manželku. Když však proti ní nenašli žádné usvědčující důkazy, obrátili vyšetřování na samotného Tana a zatkli ho. Tanův právník se snažil argumentovat tím, že v době spáchání trestného činu trpěl depresemi, ale soud to odmítl s odkazem na závěry lékařů, podle nichž Tan žádnou duševní poruchou netrpěl, uvádí aol.

V závislosti na druhu látky a množství zabavených drog se držení drog v Singapuru trestá odnětím svobody, zatímco obchodování s drogami může být potrestáno smrtí. Ačkoli Tanovi hrozil trest odnětí svobody v délce pěti let, podle soudních dokumentů dostal nižší trest, protože v řízení spolupracoval a na počátku procesu přiznal vinu.
V loňském roce Singapur popravil dva odsouzené obchodníky s drogami v průběhu pěti měsíců, čímž vzdoroval odporu mezinárodních skupin pro lidská práva.

zdroj: bbc, aol