Kamna mohou pomoci s šetřením

Přidat na Seznam.cz

Valná část českých rodin dnes hledá možnosti, jak ušetřit za vytápění. Nad příčinami není nutné dlouho bádat, na vině je hlavně energetická krize, která komodity typu elektřina a plyn zdražila o několik desítek procent.

Naštěstí je i v dnešní době možné topit za mnohem lepší peníze, je ovšem potřeba si pořídit nový zdroj tepla – krbová kamna.

Levnější zdroj energie

Jak již bylo řečeno výše, elektrická energie i plyn jsou neskutečně drahé a kdo touží po tom vytápět za normální peníze, musí hledat jiné možnosti. V současném marasmu je nejlepší volbou asi dřevo v jakékoliv podobě.

Také to je docela drahé, nicméně pořád se dá sehnat za relativně slušné ceny. Dřevo má navíc výhodu v tom, že je ve většině případů naše domácí. Jeho nedostatek tudíž jen tak nehrozí.

Mnoho lidí stále používá k vytápění klasická polena, která mají řadu výhod. Na druhou strana ta je potřeba nařezat a nasekat, což buďto stojí další peníze, nebo si to člověk musí udělat sám. Proto jsou mnohem populárnější produkty typu pelety.

V podstatě se jedná o stlačené dřevo ztužené pryskyřicí. Vše je na přírodním základu. Výhodou pelet je mimo jiné také to, že se velmi dobře skladují. Je možné je dokonce uložit i do vlhkých prostor, jelikož se dodávají v nepromokavých pytlích.

Vhodná kamna

Aby člověku k něčemu topivo vůbec bylo, musí si pořídit kvalitní krbová kamna. Ty mohu být nejen praktickým, ale i ozdobným doplňkem každé domácnosti. Kamna se však primárně nevybírají podle jejich vizuálních kvalit, nýbrž dle výhřevnosti.

Když zákazník neví, jakou výhřevnost přesně potřebuje, může se klidně poradit s prodejcem. Ve slušně vedených obchodech typu Kamnárna se vždy najde někdo erudovaný, kdo dokáže dobře poradit.

Čištění

Aby kamna fungovala správně, je nezbytné je dobře připojit ke komínu a občas je rovněž trochu vyčistit. Toto ovšem platí nejen o kamnech, ale také i o kouřovodech. Jakmile se zanesou, výhřevnost topného tělesa se rázem zásadním způsobem sníží.