Jak na čištění fasád od řas a plísní či graffiti?

Přidat na Seznam.cz

Ačkoliv už sprejerství není tolik rozšířené jako dříve, i dnes se ještě setkáváme s posprejovanými vagóny vlaků nebo zdmi. Mladí lidé tvoří umění, neuvědomují si však, jak složité je takové umění ze zdi odstranit. Ono je vlastně jedno, od čeho fasádu čistíte. Také zbavení se plísní a řas je docela oříšek.

S graffiti bojují zejména obyvatelé bytových domů či majitelé komerčních budov. Rodinný dům má za cíl málokterý sprejer. Řasy a plísně ale dokážou potrápit úplně každého. Jak s nimi naložit? V případě jakéhokoliv znečištění fasády je vhodné obrátit se na odborníky. Neodbornými snahami byste totiž fasádu mohli poškodit.

Proč se na fasádě tvoří plísně a řasy?

Důvody jsou rozmanité. Na vině mohou být okolní biopásmo, sluneční záření, nekvalitní klempířské a zámečnické prvky, nekvalitní omítky či chladný povrch zateplené fasády. Ano, s rozmachem zateplování bytových domů se začaly mnohem více rozšiřovat i řasy a plísně.

Nejen že fasáda postižená řasami a plísněmi vypadá nehezky, mikroorganismy jí samozřejmě škodí a vedou k postupné degradaci. Právě proto byste čištění fasád od řas a plísní neměli odkládat.

Po vyčištění je také vhodné nechat aplikovat fotokatalytický nátěr, který fasádu chrání před působením mikroorganismů. Na fasádě se vlivem UV záření každý den aktivuje fotokatalytická reakce, jež mikroorganismy zahubí.

I v případě graffiti je nejlepší obranou prevence

Prevence je vždy snadnější než řešení nepříjemných důsledků, což platí i v případě graffiti. Odstranit z fasády se dá, avšak lepší je, když si necháte aplikovat antigraffiti nátěr. Ten vytvoří vrstvu, ze které je možné graffiti smýt pouhou vodou a houbou. Tento proces odstraňování lze opakovat až stokrát, teprve poté je nutné antigraffiti nátěr obnovit.

Pro čištění fasád a ochranné nátěry fasád v Praze kontaktujte společnost Pragotherm na webu Servisfasad.eu.