„Zrádce“ Jevgenij Prigožin se objevil na Putinově summitu Rusko-Afrika

Přidat na Seznam.cz

Zdá se, že šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin překvapivě vystoupil na summitu Rusko-Afrika v Petrohradě.

Vladimir Putin pořádá v Petrohradě ve dnech 27. až 28. července historicky druhý summit Rusko-Afrika, píše deník DailyMail. Rusko je ve velmi nepříjemné situaci, na globální politické scéně se ocitá ve stále větší izolaci. Vůdce Wagnerovy skupiny, který byl „vyhoštěn“ do Běloruska a ruským diktátorem Vladimirem Putinem označen za „zrádce“, se tam nečekaně objevil.

Jevgenij Prigožin

Jak informovala CNN, zakladatel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin byl spatřen v Petrohradu na summitu Rusko-Afrika.

Dvaašedesátiletý Prigožin byl vyfotografován po boku muže, který je pravděpodobně členem delegace Středoafrické republiky na summitu, kde se řada afrických lídrů setkává s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Přítomnost Prigožina na ruském summitu afrických lídrů a jeho setkání s delegátem ze Středoafrické republiky by jistě dávalo smysl vzhledem k rozsáhlé operační působnosti Wagnerovy skupiny v mnoha afrických zemích včetně Středoafrické republiky, Libye, Mali, Súdánu, Mosambiku a Burkiny Faso.

Jeho vystoupení v Petrohradě přichází týden poté, co přivítal své bojovníky v Bělorusku po jejich neúspěšné vzpouře proti ruskému režimu. Riskuje, že si Kreml ještě více rozhněvá, Prigožin označil Putinovo válečné úsilí za „ostudu“ a svým bojovníkům z Wagnerovy skupiny vzkázal, že se na Ukrajinu nevrátí a místo toho prozatím zůstanou v Bělorusku.

Summit Rusko-Afrika

Dvoudenní summit v Petrohradě je považován za Putinův test jeho podpory v Africe, kde si udržuje podporu navzdory mezinárodní izolaci, kterou vyvolal jeho vojenský zásah na Ukrajině.

Rusko minulý týden odmítlo prodloužit dohodu, na jejímž základě se ukrajinský vývoz obilí dostával přes Černé moře na světové trhy včetně Afriky. V hlavním projevu na summitu Putin slíbil, že pošle obilí do šesti afrických zemí. „V nadcházejících měsících budeme schopni zajistit bezplatné dodávky 25 000 až 50 000 tun obilí do Burkiny Faso, Zimbabwe, Mali, Somálska, Středoafrické republiky a Eritreje,“ řekl Putin.

Zdroj: DailyMail, CNN, summitafrica, Facebook