Zemřel Michail Gorbačov. Bývalému sovětskému vůdci bylo 91 let

Přidat na Seznam.cz

Smutná zpráva obletěla v úterý večer celý svět. Zemřel Michail Gorbačov (†91), který jako poslední vůdce Sovětského svazu přispěl svými reformami k rozpadu Východního bloku. Stejně tak byl příčinou ukončení tzv. studené války, pádu železné opony a následnému rozpadu celého sovětského impéria.

Podle informací deníku Chicago Sun Times uvedla ve svém prohlášení Ústřední klinická nemocnice, kde byl Gorbačov hospitalizován, že zemřel po dlouhé nemoci. Žádné další podrobnosti o jeho úmrtí nebyly zveřejněny.

Gorbačov bude na vlastní přání pohřben vedle své ženy Raisy v Moskvě. Bývalý politik byl údajně na doporučení lékařů hospitalizován už v roce 2020, kdy vypukla pandemie koronaviru.

Na smutnou událost ihned reagoval současný prezident Ruska Vladimir Putin, který nad Gorbačovovým úmrtím vyjádřil hlubokou soustrast. Hned ráno přislíbil zaslat jeho rodině oficiální telegram s osobní kondolencí.

Rozpad SSSR pod jeho vládou

Gorbačov byl jako prezident Sovětského svazu u moci necelých sedm let, přesto se zasadil o řadu změn. Ty ho však rychle předběhly a aniž by to tušil, nakonec vyústily v rozpad autoritářského sovětského státu, vedly k osvobození východoevropských národů od ruské nadvlády a k ukončení jaderné konfrontace mezi Východem a Západem.

Michail Gorbačov získal v roce 1990 Nobelovu cenu za mír. Následně se stal favoritem Západu a současně nadějí Východu, doma v Rusku si však respekt svého lidu nikdy nezískal. Mnozí ho za jeho reformy neměli rádi, protože spíše než návrat vytoužené svobody ztratili své jistoty. Řada Rusů mu proto dodnes nemůže rozpad SSSR zapomenout.

Několik změn, včetně rozpadu Sovětského svazu, se totiž vůbec nepodobaly Gorbačovovým představám, když se v březnu 1985 stal sovětským vůdcem. Přesto měl Gorbačov možná větší vliv na druhou polovinu 20. století než kterákoli jiná politická osobnost.

Podle deníku The Washington Post v jednom z rozhovorů Gorbačov uvedl: „Považuji se za člověka, který zahájil reformy, jež byly nezbytné pro zemi, Evropu i svět,“ nechal se slyšet v roce 1992 krátce po svém odchodu z funkce. „Často se mě ptají, zda bych to všechno začal znovu, kdybych to měl opakovat. Vskutku ano. A s větší vytrvalostí a odhodláním,“ dodal Gorbačov na závěr.

Zdroje: Chicago Sun Times, The Washington Post, redakce