Zemědělci v Polsku blokují silnice po celé zemi. Protestující proti EU před úřad umístili rakev, která má symbolizovat smrt polského zemědělství

Přidat na Seznam.cz

Polsko – Zemědělci v Polsku blokují silnice po celé zemi, aby protestovali proti environmentální politice EU a nekalé konkurenci ze zemí mimo EU. Polští zemědělci v pondělí zahájili třetí den 30denní stávky na protest proti zemědělské politice Evropské unie.

Od své národní vlády i od bloku požadují opatření proti zvyšování výrobních nákladů, snižování zisků a nekalé konkurenci ze zemí mimo EU.

V Polsku, kde dovoz levného obilí, mléka a dalších produktů z Ukrajiny vyvolal obzvláštní hněv, zemědělci rozjeli po celé zemi traktory, aby zpomalili dopravu a zablokovali hlavní silnice, přičemž někteří vyvěsili nápisy „Politika EU ničí polské zemědělce“. V pátek byly dočasně zablokovány přístupové cesty k hraničním přechodům s Ukrajinou v Hrebenném a Dorohusku na východě země, uvádí deník Central Charts.

V Poznaňi policie odhadla, že k úřadu dorazilo asi 1 400 traktorů. Protestující tam zapálili světlice a umístili rakev před úřad, která symbolizuje smrt polského zemědělství, a trakař naplněný hnojem se zapíchnutou vlajkou EU. Nebyly hlášeny žádné násilnosti.

Místopředseda vlády Wladyslaw Kosiniak-Kamysz i lídr opozice vyzvali komisaře EU pro zemědělství Janusze Wojciechowského, bývalého polského ministra zemědělství, k rezignaci. Wojciechowski reagoval prohlášením, že „nebude jednat pod tlakem“. Podle organizátorů z organizace Solidarita samostatně hospodařících zemědělců se protest konal kvůli politice EU.

Zemědělci uvedli, že sklady se zaplnily ukrajinským obilím, což způsobí, že ceny v roce 2023 klesnou o 40 %. Poptávka po polském cukru, mléku a mase klesla: v důsledku toho zemědělci brzdí investice. Zemědělci se také obávají, že Zelená dohoda EU, která požaduje omezení používání chemických látek a emisí skleníkových plynů, povede ke snížení produkce a příjmů.

Polští zemědělci tvrdí, že budou pokračovat v protestních akcích až do 10. března.

Podobné protesty se v posledních týdnech konaly v celém bloku. Zemědělci si stěžují, že politika sedmadvacítky v oblasti životního prostředí a dalších záležitostí je finančně zatěžuje a zdražuje jejich produkty oproti dovozu ze zemí mimo EU, uvádí deník EuroNews.

Evropská komise, výkonný orgán EU, učinila v posledních týdnech několik ústupků, včetně odložení plánů na snížení používání pesticidů a dalších nebezpečných látek na polovinu. Přesto se protesty rozšířily.

zdroj: Central Charts, EuroNews