Záhadný a děsivý systém hodnocení v Číně, nová pětiletka

Přidat na Seznam.cz

Nesplníte si vojenskou službu, rozlučte se studiem. Moc hrajete na počítači, zpomalí vám internet. Kupujete si léky na nachlazení, jste podezřelí z utajení covidové infekce. Pravidla odměn a trestů zvaný „systém sociálního kreditu“ komunisté v Číně cizelují k dokonalosti a snem je jeho fungování na celostátní úrovni podle jednotného zákona.

Co je čínský systém sociálního kreditu?

Čínský systém „sociálního kreditu“ hodnotí občany a trestá je podle toho, jak jsou „důvěryhodní“. Lidé i firmy jsou klasifikováni na základě ekonomického i společenského chování. Podstatou je vytvoření kreditu, osobního skóre, které se zvyšuje nebo snižuje.

Číňané žijí v systému odměn a trestů. Špatné chování může být sankcionováno omezením rychlosti internetu a zákazem letů, pokud občany komunistická strana považuje za nedůvěryhodné. Podle organizace Foreign Policy kreditní systémy sledují, zda-li lidé platí účty včas, pokud ne, skóre klesá. Nutno dodat, že obdobný systém zúžený na úvěry kreditní historie a kreditního skóre existuje i na Západě.

V Číně je oko „Velkého bratra“ rozšířeno i o morální rozměr. Lidé mohou přijít o nejlepší pracovní místa nebo nemohou pokračovat dál ve studiu, pokud odmítnou vykonat vojenskou službu, informuje Beijing News. Občané mohou být potrestáni, pokud špatně řídí, kupují příliš mnoho videoher nebo kradou. V době covidových represí, jejichž část byla nedávno zrušena, například systém občany sledoval, zda-li si nekupují léky proti chřipce a nachlazení a netají tak nákazu tímto virem.

Pro přehlednost uvádíme výčet faktorů, které snižují či zvyšují osobní skóre podle webu BussinesInfo.cz:

Kredit se bude upravovat na základě:

  • dodržování legislativy (snížení v případě dopravních přestupků, jízdy na černo nebo kouření na zakázaných místech)
  • ekonomického chování (úprava podle struktury nákupů a řádného placení účtů a daní)
  • sociálního chování (úprava v závislosti od kreditu lidí, s nimiž občan komunikuje)
  • způsobu využívání digitálních technologií (hraní počítačových her, čas strávený na sociálních sítích, sdílení nevhodného obsahu nebo šíření fake news).

Podle dostupných informací dosažené „skóre“ ovlivní míru sociálního zabezpečení daného obyvatele – dostupnost a podmínky úvěrů, hypoték či kreditních karet, kvalitu ubytování a turistických služeb, dostupnost jednotlivých způsobů dopravy nebo rychlost internetového připojení. Dále bude rozhodovat například o přístupu k lepšímu vzdělání nebo zaměstnání (manažerské pozice v státních podnicích nebo velkých bankách). Nízký kredit pak může způsobit i úplné zamezení přístupu lidí k některým službám.

Jednotný systém pro všechny

Jak píše deník Businessinsider, zatím se nejedná o jednotný celostátní systém, ale Čína plánuje, že jej nakonec zavede povinně pro všechny.

Přestože už 80 procent měst a provincií podle systému funguje, rámec fungování ještě není centralizovaný. To znamená, že místní samosprávy si vykládaly pravidla po svém, byť existovaly pokyny čínské státní rady. Nezřídka dochází k případům, kdy místní samosprávy používají systém sociálního kreditu jako ospravedlnění pro trestání i takových triviálních činů, jako je chůze na černo, nesprávné recyklování nebo nenošení masek, píše server TheLivingLab.

Zákon spíše zůstává blízko místním pravidlům, která čínská města, jako je Šanghaj, vydala a prosazovala v posledních letech v takových věcech, jako je sběr dat a metody trestání – jen jim dává razítko centrálního schválení. Přeloženo do řeči smrtelníků, nic zásadního se v tomto děsivém systému nemění, jen se rozšiřuje jeho legitimita. Nový návrh zákona specifikuje výčet trestů ohledně nedůvěryhodného chování a ukazuje čínský pětiletý plán „právního státu“, kterým se systém sociálního kreditu ubírá.

Zdroj: Beijing News, Businessinsider, TheLivingLab, Bussinesinfo, redakce