Zachraňme svět, shoďme na Evropu jadernou bombu. To je rada kremelského politologa

Přidat na Seznam.cz

Jeden z nejvlivnějších ruských zahraničněpolitických expertů Sergej Karaganov navrhl provést preventivní jaderný úder na země Evropské unie. Vyzývá ke zlomení vůle Západu prostřednictvím jaderných hrozeb nebo použití jaderné bomby.

Profesor Karaganov, čestný předseda Rady pro zahraniční a obrannou politiku, elitního kremelského think-tanku, a spoluzakladatel Valdajského klubu, publikoval svůj kontroverzní článek v časopise Profil.ru. V článku nazvaném Použití jaderných zbraní může zachránit lidstvo před globální katastrofou Karaganov vysvětluje, že jakýkoli výsledek války na Ukrajině nemůže být pro Rusko uspokojivý, pokud nebude zlomena vůle Západu podněcovat a podporovat kyjevskou juntu.

„Pokud zcela osvobodíme Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast, bude to přinejmenším vítězství. Poněkud větším úspěchem bude osvobození do roka či dvou celého východu a jihu současné Ukrajiny. Ale ať tak či onak, na jejím kusu zůstane ještě zatrpklejší ultranacionalistické obyvatelstvo, napumpované zbraněmi, krvácející rána, která hrozí nevyhnutelnými komplikacemi, opět válkou. Téměř horší situace může nastat, pokud za cenu obludných obětí osvobodíme celou Ukrajinu a zůstanou po nás trosky s obyvatelstvem, které nás většinou nenávidí. Jejich převýchova bude trvat více než deset let,“ uvažuje politolog.

Ten dále neopomněl zmínit i silné nepřátelství Ruska a Západu. „Nepřátelství se Západem bude pokračovat a bude podporovat vleklou partyzánskou občanskou válku,“ předpovídá Karaganov a uzavírá, že zúčtování se zahraničními sponzory Kyjeva je nevyhnutelné. „Zhruba řečeno, je třeba, aby Západ prostě odešel a nebránil Rusku a světu v postupu vpřed,“ dodal ve svém rozhovoru Karaganov.

Hlavním řešením, které navrhuje, je zesílení jaderné rétoriky, aby se v západních zemích obnovil ztracený pud sebezáchovy. První kroky v tomto směru již byly podle něj podniknuty. Varování zazněla z úst prezidenta Vladimira Putina a dalších ruských představitelů a v Bělorusku bylo zahájeno rozmísťování ruské jaderné munice a nosičů. Ruská jaderná rétorika by mohla jít tak daleko, že by varovala krajany a všechny lidi dobré vůle, aby opustili místa svého pobytu v blízkosti objektů, které by se mohly stát cílem jaderného útoku, říká Karaganov. Pokud tato hrozba nezabere, navrhuje použít jadernou bombu, jak uvádí Globbalfair.ru.

Karaganov se zároveň domnívá, že riziko odvetného úderu lze minimalizovat, „pokud vybudujeme strategii odstrašení a správně ji použijeme.“ Profesor pochybuje o tom, že by USA jménem svých spojenců provedly odvetný jaderný útok proti Rusku a riskovaly tak vystavení vlastního území úderu. „Amerika se rozhodne udeřit jen proto, aby bránila Evropany, vydá se na milost a nemilost odpovědi, obětuje možný Boston za možnou Poznaň, pokud v Bílém domě sedí hlupák, který navíc nenávidí svou zemi,“ říká Karaganov.

Karaganovův článek vyvolal na sociálních sítích bouřlivou debatu mezi ruskými odborníky, politology a veřejnými činiteli. Jejich názory se často rozcházejí v tom, zda je Putin připraven v krajním případě stisknout jaderné tlačítko, nebo si jen hraje s jaderným strašákem. „Překvapuje mě, že lidé vážně diskutují o Karaganovově výroku o jaderném útoku. Snaží se rozluštit smysl jeho slov, pochopit, kdo je jejich adresátem, a tak dále,“ napsal na Telegram Abbas Galliamov, politolog žijící v exilu.

Zdroje: Profil.ru, Telegram, Globbalfair.ru