Za smrt 298 pasažéřů letu MH17 v roce 2014 mohlo Rusko, rozhodl soud a odsoudil 3 muže na doživotí

Přidat na Seznam.cz

Nizozemský soud ve čtvrtek uznal 3 muže vinnými z vraždy 298 lidí na palubě letu MH17, který byl v roce 2014 sestřelen ruskou raketou země-vzduch, když letěl nad východní Ukrajinou.

Soud vynesl rozsudky doživotního odnětí svobody nad Rusy Igorem Girkinem a Sergejem Dubinským a Ukrajincem Leonidem Charčenkem poté, co je shledal vinnými ze sestřelení letadla a vraždy všech osob na palubě. Bylo jim také nařízeno zaplatit obětem odškodné více než 16 milionů eur (390 milionů korun).

Všichni tři byli v roce 2014 bojovníky samozvané Doněcké lidové republiky, proruského separatistického hnutí na východní Ukrajině, vysvětluje BBC. Žádný z mužů se k soudu nedostavil, všichni zůstávají na svobodě a je nejisté, zda si svůj trest vůbec odpykají.

Soud na základě rozsáhlého důkazního materiálu dospěl k závěru, že letadlo MH17 bylo sestřeleno raketou BUK ruské výroby a že Rusko mělo v době sestřelení letadla celkovou kontrolu nad separatistickými silami na východní Ukrajině. Jak připomíná deník The Guardian, Rusko svou účast na incidentu vždy popíralo.

Mnoho příbuzných obětí se domnívá, že kdyby svět před osmi lety reagoval jinak a zaujal vůči Rusku tvrdší postoj, invazi na Ukrajinu a následné geopolitické nestabilitě by se dalo předejít.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jde o důležité rozhodnutí soudu: „Klíčové je také pohnat k odpovědnosti strůjce zločinů, protože pocit beztrestnosti vede k novým zločinům. Tuto iluzi musíme rozptýlit. Trest za všechna ruská zvěrstva tehdy i nyní je nevyhnutelný.“

Řetězec osudných událostí se začal odvíjet v noci z 16. na 17. července 2014, kdy byla raketa BUK propašována přes hranice z Ruska na Ukrajinu a převezena do Doněcka. Jakmile se šéf zpravodajců Dubinskij dozvěděl o příjezdu BUKu, domluvil s velitelem separatistů Girkinem její převoz na orné pole u obce Pervomajsky.

Let MH17 odstartoval 17. července z nizozemského letiště Schiphol a mířil do malajského hlavního města Kuala Lumpuru. Několik hodin po startu explodovala těsně nad pilotní kabinou a vlevo od ní raketa, která podle mezinárodního vyšetřování způsobila rozpad letadla ve vzduchu. Všichni na palubě zahynuli.

Oběti pocházely ze 17 zemí a bylo mezi nimi 198 Nizozemců, 43 Malajců, 38 Australanů a 10 občanů Spojeného království. Pocházeli ze všech společenských vrstev: rodiny s dětmi, mladé páry a důchodci na životní dovolené, teenageři slavící konec zkoušek, profesionálové mířící na konference, jeptiška, pracovník lodní dopravy, který se vracel domů. Osmdesát obětí byly děti.

Zdroj: BBC, The Guardian, Deutsche Welle