Z římského města zábavy pohřbeného pod mořem se stala turistická atrakce

Přidat na Seznam.cz


Sochy a ruiny 2000 let starého letoviska, proslulého luxusem a neřestmi, jsou nyní atrakcí pro turisty. V Baiae, starověkém letovisku v zálivu Pozzuoli nedaleko Neapole pořádala nepřetržité večírky římská šlechta. Čtyři metry pod vodní hladinou se nachází také zbytky zdí, které kdysi obklopovaly lázně, informuje The Guardian.

Na místě se nacházejí i vzácné mozaiky pocházející ze třetího století. Ty jsou jen malou částí pozůstatků odhalených od doby, kdy se Baiae, dnes rozsáhlý podmořský archeologický park, začalo vynořovat z vodního hrobu. Místo se stalo cílem turistů, i když práce na odhalení dalších ruin pokračují. „Bylo to neuvěřitelné,“ řekl archeolog Gallochio, který podmořský park spravuje. „Jen v této oblasti jsme našli 20 místností. Je toho ještě tolik k objevení, ale to je práce, která potrvá roky. Vždycky je emotivní něco najít, i když je to jen malý kousek mramoru,“ řekl.

Od doby, kdy italský pilot Raimondo Baucher spatřil pod vodní hladinou „podivné město duchů“ našli archeologové desítky starožitností, naposledy obrovský mramorový sloup. Gallochio popsal Baiae jako Monte Carlo starověkého Říma, místo, kam bohatí a mocní jezdili užívat si blahodárného podnebí, popíjet víno, jíst ústřice a dopřávat si všechny možné rozkoše.

První pokusy o vykopávky se uskutečnily v roce 1959, kdy se zdokonalilo potápěčské vybavení. Byla vypracována archeologická mapa zatopeného města, na níž byly vyznačeny cesty lemované budovami. První významný pokus o vykopávky se uskutečnil na počátku 80. let 20. století a během něj bylo nalezeno nymfeum, místnost plná mramorových soch, které nechal postavit císař Claudius. Repliky soch dnes stojí na mořském dně, originály jsou vystaveny v muzeu.

Podmořská lokalita o rozloze 437 akrů je od roku 2002 chráněnou mořskou oblastí. Turisté mohou ruiny prozkoumat při šnorchlování nebo potápění s registrovaným průvodcem.

Zdroj: The Guardian