WHO potvrdila první úmrtí člověka na kmen ptačí chřipky

Přidat na Seznam.cz

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu oznámila, že v Mexiku zemřel muž na kmen ptačí chřipky H5N2, který dosud nebyl hlášen u lidí.

Tento kmen se liší od kmene H5N1 viru ptačí chřipky, který způsobil propuknutí epidemie mezi hospodářskými zvířaty v USA a infikoval tři pracovníky mléčných farem, uvádí deník The Hill. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že současné riziko viru pro běžnou populaci je „nízké“.

Devětapadesátiletý muž v Mexiku zemřel 24. dubna, ve stejný den, kdy byl hospitalizován v Mexico City. O týden dříve, 17. dubna, se u něj objevily příznaky včetně horečky, dušnosti, průjmu, nevolnosti a celkové malátnosti, uvedla WHO. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu potvrdila vůbec první smrtelný případ podtypu ptačí chřipky v Mexiku, píše deník ABC News.

Muž měl dříve „několik základních zdravotních problémů“, řekli jeho příbuzní WHO, a byl upoután na lůžko tři týdny, než se u něj objevily akutní příznaky. Zemřel na „komplikace svého stavu“.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že nebyl v kontaktu s drůbeží ani jinými zvířaty a zdroj expozice viru je stále neznámý. Mexiko zaznamenalo další případy nákazy virem H5N2 u své drůbeže, ale WHO uvedla, že nebyla schopna prokázat souvislost s nákazou u lidí.

Dalších dvanáct lidí, se kterými pacient přišel do kontaktu – sedm s příznaky a pět bez nich – bylo identifikováno poblíž pacientova bydliště. Kontaktům byly odebrány vzorky z nosu, krku a krve. Mexické ministerstvo zdravotnictví ve středečním prohlášení uvedlo, že „všechny vzorky od identifikovaných kontaktů byly negativní“ na H5N2.

Zdroj: abc News, The Hill.