Vzrostou poplatky za televizi a rozhlas. Budete muset platit, pokud máte chytrý telefon, který umožňuje přijímat signál

Přidat na Seznam.cz

Od začátku roku 2025 dojde ke zvýšení koncesionářských poplatků za televizi a rozhlas. Nově bude poplatek za Českou televizi činit 160 Kč a za rozhlas 55 Kč. Nově by se ale také mělo platit i tehdy, pokud sice televizi nevlastníte, ale jste majitelem „chytrého“ telefonu, který může televizní signál přijímat.

Ministr kultury Martin Baxa na tiskové konferenci v úterý uvedl, že se také zvýší počet plátců. Nově budou televizní a rozhlasový poplatek platit ti, kteří disponují jakýmkoliv zařízením, které umožňuje příjem veřejnoprávních médií, tedy i mobilem nebo počítačem. Počet poplatníků se má zvýšit zhruba o 230 tisíc. U firem bude nově zavedena platba podle počtu zaměstnanců, podniky do pěti lidí a osoby samostatně výdělečně činné budou od platby osvobozeny. Hospodaření České televize i Českého rozhlasu bude nově moci kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad, uvádí deník Aktuálně.cz.

Na zvýšení poplatků apelovaly obě veřejná média již dlouhou dobu. Poplatky se prý nezměnily u televize od roku 2008 a u rozhlasu od roku 2005.

„Veřejnoprávní média mají vysokou kvalitu a důvěryhodnost,“ řekl Baxa. Návrh na zvýšení měsíčních poplatků představil ve Sněmovně společně se zástupci stran pětikoalice, píše deník iDnes.

Ministr Baxa dodal, že se ve sněmovně shodli i na tom, že by financování veřejnoprávních médií mělo být nezávislé na státním rozpočtu.

Podle dotazníkového šetření většina občanů České republiky s navyšováním koncesionářských poplatků nesouhlasí.

Zdroje: Aktuálně.cz, iDnes, Twitter