Výzkum zjistil, že pětina léků v Africe může být falešná. Podle OSN to způsobuje i 500 000 úmrtí ročně

Přidat na Seznam.cz

Podle rozsáhlého výzkumného projektu může být pětina léků v Africe nekvalitních nebo padělaných, což vyvolává poplach ohledně problému, který může přispívat k úmrtí nespočtu pacientů. Výzkumníci z univerzity Bahir Dar v Etiopii analyzovali 27 studií a zjistili, že ze 7 508 zahrnutých vzorků léků jich 1 639 nevyhovělo alespoň jednomu testu kvality a potvrdilo se, že jsou nevyhovující nebo padělané.

Claudia Martínezová, vedoucí výzkumu neziskové skupiny Access to Medicine Foundation se sídlem v Amsterdamu, označila toto zjištění za velký problém pro veřejné zdraví. Odhady, které loni zveřejnil Úřad OSN pro drogy a kriminalitu, uvádějí, že lidské oběti padělaných a nekvalitních léků v subsaharské Africe ročně umírají až 500 000 lidí.

„Nekvalitní léky“ se týkají těch, které jsou sice povolené, ale nesplňují standardy kvality, zatímco ‚padělané léky‘ jsou ty, které záměrně zkreslují svou identitu, složení nebo zdroj.

Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedl, že v Africe se nejvíce falšují antibiotika a antimalarika.

Nekvalitní nebo falšovaná antibiotika mohou obsahovat nesprávné dávky nebo nesprávné účinné látky, což vede k neúčinné léčbě a přežívání rezistentních kmenů. WHO uvedla, že takové přípravky pravděpodobně podporují nárůst antimikrobiální rezistence.

Předchozí studie WHO zjistila, že odhadem každý desátý léčivý přípravek v rozvojových zemích byl nekvalitní nebo padělaný, přičemž 42 % hlášení o nekvalitních a padělaných lécích pocházelo z Afriky, 21 % z Ameriky a 21 % z Evropy.

Mluvčí WHO uvedl: „Zdravotnické prostředky jsou pro nás velmi důležité,“ řekl mluvčí WHO: „Nedávné případy kontaminovaných perorálních tekutých léčivých přípravků ukázaly, že potřebujeme společný přístup mnoha zúčastněných stran k prevenci, odhalování a reakci na nestandardní a padělané výrobky, uvádí theguardian.

„Zvyšování povědomí veřejnosti o rozsahu, míře a potenciálních škodách, které tyto výrobky způsobují, je přitom klíčovou aktivitou.“

zdroj: výzkum, theguardian