Využít Tchaj-wan k zadržování Číny by skončilo neúspěchem, říká čínský ministr obrany Li Šangfu

Přidat na Seznam.cz

Čína – Čínský ministr obrany Li Šangfu v úterý na bezpečnostní konferenci v Rusku varoval před „hrou s ohněm“, pokud jde o Tchaj-wan, a skrytě tak rýpl do Spojených států. V projevu na moskevské konferenci Li řekl, že pokusy „využít Tchaj-wan k zadržování Číny“ by podle státní tiskové agentury Sin-chua „jistě skončily neúspěchem“.

Jeho vyjádření byly opakováním předchozích prohlášení čínských představitelů. Čínská vládnoucí komunistická strana si nárokuje samosprávnou demokracii na Tchaj-wanu a slíbila, že nad ním převezme kontrolu, v případě potřeby i silou. Opakovaně odsoudila americké styky s ostrovem, s nímž Washington nemá oficiální diplomatické styky, včetně prodeje amerických zbraní Tchaj-peji, uvádí CNN.

Li Šangfu, na něhož USA v roce 2018 uvalily sankce za nákupy ruských zbraní, se k moskevské bezpečnostní konferenci připojil v rámci zahájení své šestidenní cesty do Ruska a jeho blízkého spojence Běloruska.

Fóra se zúčastní také vysocí představitelé obrany z více než 20 spřátelených států, včetně Běloruska, Íránu a Myanmaru, informovala již dříve ruská státní média s odvoláním na moskevské ministerstvo obrany, které tuto každoroční akci pořádá. Žádné západní země nebyly pozvány, uvedla státní média.

Jedná se o ministrovu druhou návštěvu Ruska od jeho nástupu do funkce na začátku letošního roku. Přichází v době, kdy Peking pokračuje v posilování svých bezpečnostních vazeb s Moskvou. Na téže moskevské konferenci ruský prezident Vladimir Putin obvinil USA z přilévání „oleje do ohně“ globálních konfliktů, mimo jiné i podporou Ukrajiny.

Čína používá podobnou rétoriku ve svých vlastních oficiálních komentářích ke konfliktu, přestože tvrdí, že zůstává neutrální stranou a zastáncem míru.

Li Šangfu v úterý také účastníkům řekl, že čínská armáda je „pevnou silou při udržování světového míru“ a že cílem čínského vůdce Si Ťin-pchinga je stabilizovat globální bezpečnost ve světě chaosu, uvádí deníkNews18.

Čínský ministr se setkal se svým ruským protějškem Sergejem Šojgu, aby projednali spolupráci mezi armádami obou zemí, uvedla agentura Xinhua. Čína a Rusko pravidelně provádějí společná cvičení – včetně společné námořní hlídky u pobřeží Aljašky v posledních týdnech.

Šéf čínské obrany se na okraj konference setkal také na bilaterálních schůzkách s Íránem, Saúdskou Arábií, Kazachstánem a Vietnamem.

Vyjádření k Tchaj-wanu přišly v souvislosti s reakcí Pekingu na to, že tchajwanský viceprezident William Lai se během cesty na oficiální návštěvu Paraguaye plánovaně zastaví ve Spojených státech. Čínské ministerstvo zahraničí v neděli zastávku odsoudilo.

zdroj: News18, CNN