Vyšetřování sabotáže plynovodů Nord Stream: Zbytky podmořských výbušnin byly nalezeny na jachtě, kterou měla najmout ukrajinská společnost v Polsku, říkají německá média

Přidat na Seznam.cz

Německo – Vyšetřovatelé našli stopy podmořských výbušnin ve vzorcích odebraných z jachty, která byla jedním z objektů vyšetřování sabotáže plynovodů Nord Stream pod Baltským mořem v loňském roce, řekli evropští diplomaté Radě bezpečnosti OSN.

Vyšetřování prý zatím nezjistilo, kdo byli pachatelé a zda se na tom podílel stát.

Dánsko, Švédsko a Německo vyšetřují útok z 26. září a dánské ministerstvo zahraničí v úterý na Twitteru zaslalo dopis OSN prezidentovi Rady bezpečnosti s informacemi o jejich dosavadní činnosti, uvádí deník ABC News.

Představitelé v březnu vyjádřili opatrnost kvůli zprávám médií, že do sabotáže byla zapojena proukrajinská skupina. Německá média tehdy uvedla, že pět mužů a jedna žena použili k útoku jachtu najatou ukrajinskou společností v Polsku, která vyrazila z německého přístavu Rostock.

Německá federální prokuratura odmítla tuto a další zprávy přímo komentovat, ale potvrdila, že loď byla prohledána v lednu, a uvedla, že existuje podezření, že dotyčná loď mohla být použita k přepravě výbušných zařízení, která byla použita k vyhození plynovodů do povětří.

Část dopisu z tohoto týdne s podrobnými zjištěními Německa uvedla, že přesný kurz jachty ještě nebyl definitivně stanoven. Uvedla, že ve vzorcích odebraných z lodi během vyšetřování byly nalezeny stopy po podmořských výbušninách.

„V tuto chvíli není možné spolehlivě zjistit totožnost pachatelů a jejich motivy, zejména pokud jde o otázku, zda incident řídil stát nebo státní činitel,“ uvedli. „Všechny informace k objasnění věci budou sledovány během pokračujícího vyšetřování.“

Podmořské exploze protrhly plynovod Nord Stream 1, který byl až do konce srpna, kdy Rusko přerušilo dodávky zemního plynu, jeho hlavní trasou pro dodávky zemního plynu do Německa. Poškodili také plynovod Nord Stream 2, který nikdy nebyl uveden do provozu.

Plynovody byly dlouhou dobu terčem kritiky ze strany Spojených států a některých jejich spojenců, kteří varovali, že představují riziko pro energetickou bezpečnost Evropy tím, že zvyšují závislost na ruském plynu.

Prezident Vladimir Putin a ruští představitelé obvinili USA ze zinscenování výbuchů potrubí, které označili za teroristický útok. Ukrajina odmítla návrhy, že by mohla útok nařídit. Země, které exploze vyšetřují, se nevyjádřily k tomu, kdo mohl být zodpovědný, uvádí deník LTM Online.

zdroj: LTM Online, ABC News