Vyšetřování obchodování s tituly MBA v Polsku. Rektoři zadrženi. Škola má pobočku i v ČR

Přidat na Seznam.cz

Dne 6. června 2024 zadrželi důstojníci pobočky polského CBA (Ústřední protikorupční úřad) tři muže spojené s akademickým prostředím soukromých vysokých škol, informoval v úterý ráno polský Ústřední protikorupční úřad, jak uvádí polský internetový deník WP wiadomosci.

Případ souvisí s vyšetřováním „činnosti organizované zločinecké skupiny, jejíž členové výměnou za pobírání materiálních a osobních výhod vydávali doklady související s ukončením studia a diplomy MBA.

Příslušníci CBA provedli prohlídky v místech bydliště zadržených osob i v jejich kancelářích na univerzitách. Byly zajištěny elektronické nosiče dat a dokumentace s důkazní hodnotou.

Zadržení muži byli předvedeni na pobočku Odboru pro organizovaný zločin a korupci Státní prokuratury v Katovicích. Státní zástupce jim předložil obvinění z úplatkářství a aktivního placeného protekčního jednání.

Vyšetřování stále probíhá a plánují se další realizace. Dosud byly shromážděny rozsáhlé důkazy. Jedná se o třetí procesní realizaci v rámci vyšetřování vedeného příslušníky polského Ústředního protikorupčního úřadu v jedné z větví vyšetřování týkajícího se údajného obchodu s diplomy soukromé vysoké školy Collegium Humanum, uvádí webové zpravodajství BusinessInsider. Toto vyšetřování ohledně obchodování s diplomy začalo v březnu 2023 zatčením dvou lidí v souvislosti s přijímáním materiálních a osobních výhod.

Soukromá univerzita Collegium Humanum byla založena v roce 2018 ve Varšavě. Nabízela mimo jiné rychlokurzy, díky nimž bylo možné získat diplom MBA . Škola působí dosud i na území České republiky. Má svou zahraniční pobočku ve Frýdku-Místku, kde nabízí vzdělání v oblastech pedagogiky a sociální práce. Na svých stránkách mimo jiné uvádí: „Posláním Collegium Humanum Varšavské univerzity managementu, Zahraniční pobočky ve Frýdku-Místku je: usilovat o neustálé zdokonalování a realizaci nejvyšších společenských, sociálních a akademických hodnot.“

Studium oborů MBA škola v ČR v minulosti také nabízela. Viz FB školy z roku 2020. Další pobočky má polská soukromá univerzita také např. v Bratislavě a Košicích.

Zdroj: WP wiadomosci, BusinessInsider, humanum.cz