Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení. Lidé hlásí popraskané zdi, rozbité sklo a poškození kostela

Přidat na Seznam.cz

Slovensko – Podle svědků zemětřesení na východě Slovenska trvalo několik sekund. Podle předběžných závěrů Ústavu věd o Zemi Slovenské akademie věd mělo zemětřesení magnitudo 4,8 až 5,1 stupně. Nejen na východě, ale i v části středního Slovenska pocítili obyvatelé otřesy trvající několik sekund.

„Podle prvních ručně zpracovaných dat to ukazuje na magnitudu mezi 4,8 a 5,1. Data dále analyzujeme,“ uvedl Ústav věd o Zemi Slovenské akademie věd. Upozornil lidi, že při takové intenzitě otřesů se určitě objeví následné otřesy. „Ty mohou být i citelné.“

„Epicentrum zemětřesení bylo pravděpodobně na území naší obce,“ předpokládá starosta Kvakovců Radovan Kapraľ. Pro Aktuality.sk uvedl, že v Kvakovcích bylo zemětřesení i v roce 1885.

„Otřesy byly tak silné, že vytrhly výletní loď Bohémia ze suchého doku až na Domaši. Loď volně plula po Domaši, ve spolupráci s hasiči jsme ji dostali do přístavu a mapujeme, zda nedošlo k poškození dna. Mapujeme škody v obci, lidé hlásí popraskané zdi, rozbité sklo a poškození kostela. Jsme na místě, protože není vyloučeno, že se to může opakovat,“ informoval starosta. Loď je zpět v přístavu.

Pracovníci Slovenského vodohospodářského podniku prováděli vizuální kontrolu přímo na hrázi.“V souvislosti se zemětřesením s epicentrem na přehradě Veľká Domaša sdělujeme, že automatický varovný a vyrozumívací systém, který je součástí hráze a je určen pro takové situace, nezaznamenal žádné porušení hráze,“ informoval mluvčí Slovenského vodohospodářského podniku Marián Bocák. Dodal, že v dopoledních hodinách provedou kontrolní měření pomocí sond instalovaných v tělese hráze.

Podle prvotních informací se ve 20:23 s epicentrum nacházelo severně od Vranova nad Topľou. Otřesy byly zaznamenány také v Prešově, Košicích, Humenném, Snině, Trebišově, Svidníku, Sobrancích, Bardejově, Moldavě nad Bodvou, Velkých Kapušanech, Michalovcích, Popradu, Kežmarku, Svitu, Levoči, Spišské Nové Vsi, Medzilaborcích, Rožňavě, Revúci, Tisovci, Staré Ľubovni, Gelnici, Sečovcích, Detvě nebo Rimavské Sobotě.

Z obce Pakostov u Humenného byl hlášen poškozený řeckokatolický kostel. Lidé, kteří bydlí ve vyšších patrech obytných domů, vnímali, jak se budovy kymácejí. V některých bytech spadly ze stěn obrazy.

K zemětřesení se vyjádřilo i Ministerstvo vnitra, uvádí TA3. „Ministerstvo vnitra situaci monitoruje a je v kontaktu s oddělením seismologie Slovenské akademie věd a s okresními úřady,“ napsalo.

Slabší otřesy pocítili také obyvatelé v různých lokalitách na středním Slovensku, například v Rimavské Sobotě, či Brezně.

zdroj: Aktuality.sk , ta3