Výbuch sopky v Indonésii – probíhá evakuace obyvatelstva a nelétají letadla

Přidat na Seznam.cz

Sopka v Jakartě vybuchla v nejvzdálenějším regionu Indonésie. Úřady následně zvýšily stupeň pohotovosti na nejvyšší bod. Sopka totiž vychrlila sloup kouře a bylo nutné evakuovat lidi z okolí sopky, jak píší deníky TheSun a Aljazeera.

Přesně v úterý 16.4.2024 21:45 vybuchl stratovulkán Mount Ruang v provincii Severní Supawesi. Sopka vybuchla celkem 4 ještě během středy, jak uvedly úřady. Během této doby byl stupeň na nejvyšší bod zvýšen. Následně byla v okolí sopky uzavřena šestikilometrová uzavřená zóna kolem kráteru. Zatím nebyly nahlášeny žádné oběti a ani zranění. Ovšem v návaznosti na tyto události muselo být evakuováno 800 lidí ze dvou vesnic na nedaleký ostrov Tagulandang, který leží 100 kilometrů severně od hlavního města provincie Manado.

Evakuace doporučena pro 11 000 lidí a letadla nelétají

Jak uvedla vulkanologická společnost, tak se aktivita zvýšila po dvou zemětřeseních v posledních týdnech. Bylo vyzváno téměř 11 000 obyvatel k evakuaci. Taktéž byla přerušena letecká doprava v celém regionu.

Vláda se domnívá, že část sopky by se mohla sesunout do moře a způsobit tak tsunami, jak se stalo při předchozí erupci v roce 1871. Šéf indonéské geologické agentury Muhammad Wafid řekl, že počáteční erupce sopky vyslala sloupec popela dva kilometry do výšky dvou kilometrů. Druhá erupce pak posunula tento sloupec na 2,5 km.

Záznam, který byl pořízený na místě, ukazuje červenou lávu, která stéká z hory.

Zdroj: TheSun, Aljazeera