Vlna veder Cerberus: V některých částech Evropy mohou teploty dosáhnout 45 °C

Přidat na Seznam.cz

Částmi jižní Evropy a severozápadní Afriky se prohání vlna veder a v nadcházejících dnech mohou lámat teplotní rekordy. V některých částech Španělska, Francie, Řecka, Chorvatska a Turecka se očekává, že teploty překročí 40 °C.

V Itálii mohou teploty dosáhnout až 48,8 °C. Tzv. červené varování bylo vydáno pro 10 měst, včetně Říma, Bologne a Florencie.

V úterý zemřel po kolapsu na severu Itálie čtyřicátník. Italská média uvedla, že 44letý dělník maloval čáry na přechodu pro chodce ve městě Lodi nedaleko Milána, než zkolaboval z horka. Byl převezen do nemocnice, kde později zemřel, uvádí BBC.

Lidem bylo doporučeno vypít alespoň dva litry vody denně a vyhýbat se kávě a alkoholu, které dehydratují.

Vlna veder Cerberus – pojmenovaná Italskou meteorologickou společností po tříhlavém monstru, které se vyskytuje v pekle, by měla v příštích dnech přinést extrémní teploty.

Ve Španělsku už několik dní panuje vedro s teplotami až 45 °C a noční teploty ve velké části země neklesly pod 25 °C. Satelitní snímek zaznamenaný misí Copernicus Sentinel odhalil, že teplota pevniny v regionu Extremadura ve Španělsku v úterý dosáhla 60 °C, uvádí deník Sky News.

Vlna veder je způsobena vysokým tlakem pocházejícím ze Sahary. Očekává se, že přetrvává několik příštích týdnů a rozšíří se na východ na Kanárské ostrovy a dále na západ. V severní Africe mohou teploty dosahovat až 50 °C – Tunisko již vydrželo rekordní teploty až 49 °C.

zdroj: Sky News, BBC