Vítr o rychlosti přesahující 190 km/h zasáhl Francii a západní Evropu. Vyžádal si nejméně sedm mrtvých a další zraněné

Přidat na Seznam.cz

Francie – Rekordně silný vítr ve Francii a ve většině západní Evropy si vyžádal nejméně sedm mrtvých a další zraněné, když se přes noc a ve čtvrtek přehnala přes kontinent bouře Ciarán, která uvrhla velké množství lidí do tmy, poničila domy a způsobila chaos v cestování v několika zemích.

Vítr o rychlosti přesahující 190 km/h udeřil na severní cíp francouzského pobřeží Atlantiku, vyvracel stromy a vybíjel okna. V severofrancouzském vnitrozemí v regionu Aisne zahynul řidič nákladního automobilu, do jehož vozidla narazil strom. V přístavním městě Le Havre v Normandii mezitím zemřel sedmdesátiletý muž při pádu z balkonu. Další osoba byla těžce zraněna na univerzitě v severním městě Roubaix a dalších 15 lidí bylo zraněno v okolí západní a severní Francie, oznámily úřady. Sedm ze zraněných byli pracovníci záchranných služeb, uvádí deník ABC News.

Bez elektřiny zůstalo ve čtvrtek asi 1,2 milionu francouzských domácností. V celé západní Francii byly zrušeny místní vlaky a v bretaňském regionu Finistère byly ve čtvrtek ráno uzavřeny všechny silnice. Ministr dopravy Beaune vyzval lidi, aby nejezdili autem a dbali zvýšené opatrnosti při cestování přes oblasti s výstrahou před počasím.

Ve Španělsku, kde bouře bičovala velkou část země silnými dešti a vichřicí, záchranná služba v Madridu uvedla, že ve čtvrtek zemřela žena poté, co na ni spadl strom. Další tři lidé byli při incidentu na ulici v centru města lehce zraněni. Parky v hlavním městě a dalších španělských městech byly uzavřeny a několik vlaků a letů bylo zrušeno.

V centru belgického Gentu zabily padající větve dva lidi, včetně pětiletého dítěte. Při stejném incidentu bylo lehce zraněno tříleté dítě. Další větev zasáhla tři německé turisty v centrálním parku Citadela v Gentu a 64letou ženu na místě usmrtila. Její dcera byla vážně zraněna.

Pro pobřeží Severního moře v Německu bylo vydáno varování před bouřkou a pro část pobřeží Baltského moře varování před silným větrem. Tisíce lidí byly bez proudu také ve Spojeném království. Prudké poryvy větru strhávaly střechy z budov a vyvracely stromy. Někteří museli opustit své domovy a hledat útočiště v hotelech, protože Ciarán sužoval jih Anglie.

Nizozemská média informovala, že v různých částech Nizozemska zasáhly padající stromy několik lidí, přičemž jeden člověk zahynul. Jádro bouře se podle EuroNews během dne přesunulo na východ.

zdroj: ABC News, EuroNews