Velká čínská zeď byla poškozena dělníky. Dvojice chtěla projet bagrem, přitom způsobila nevratné škody

Přidat na Seznam.cz

Čína – Velká čínská zeď stojí už po staletí, prošla válkami i převraty, ale jeden úsek této obrovské stavby se zdánlivě nevyrovnal dvěma dělníkům, kteří hledali zkratku. Část zdi v severní Číně vážně poškodila dvojice stavebních dělníků, kteří použili bagr, uvedly místní úřady.

Podle policejního oddělení okresu Youyu v severní provincii Shanxi byli oba podezřelí, 38letý muž a 55letá žena, zadrženi. Rozšířili stávající dutinu ve zdi a vyhloubili „velkou mezeru“, aby mohli bagrem projet jako zkratku pro práci v okolí, uvedla policie ve čtvrtečním prohlášení.

Policie uvedla, že způsobili „nevratné škody“ na celistvosti a bezpečnosti kulturní památky. Úřady obdržely zprávu o údajném poškození 24. srpna a případ se stále vyšetřuje, uvádí BBC.

Poškozený úsek Velké zdi, provinční kulturní památky, patří k 32. Velké zdi založené za dynastie Ming (1368-1644). Podle okresního policejního oddělení se jednalo o jednu z existujících kompletních hraničních zdí a majákových věží s významnou ochrannou a výzkumnou hodnotou.

Velká čínská zeď je od roku 1987 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Podle UNESCO byla stavěna od roku 220 př. n. l. za prvního čínského císaře Čchin Š‘-chuanga a v různých obdobích byla přestavována. Zeď, kterou vidí většina turistů, byla postavena za dynastie Ming, známá také jako Velká zeď Ming.

V posledních letech však byly některé části zdi zbourány. Podle státního deníku Beijing Times z roku 2016 zmizelo asi 30 % Velké zdi Ming. To vedlo čínskou vládu ke zvýšení úsilí o zachování a ochranu starobylé stavby.

V dubnu 2020 zavedla turistická lokalita Badalingská velká zeď nedaleko hlavního města Pekingu nová pravidla, která by umožnila lokalitě zařadit turisty bez „disciplinovaného chování“ na černou listinu a udělit jim správní tresty. V květnu 2021 byli z Velké čínské zdi vykázáni dva zahraniční turisté, kteří ignorovali značku „zákaz vstupu“ a vylezli na nezastavěný úsek. V srpnu byl zadržen a pokutován turista za to, že na zdi vyřezával sponou do vlasů, uvádí deník NBC News.

zdroj: NBC News, BBC