Vědci zatím neví, jestli nový čínský virus, který nakazil 35 lidí, může způsobit pandemii

Přidat na Seznam.cz

V Číně se objevil nový virus, kterým se nakazilo asi 35 lidí, což vyvolalo obavy, že by se mohla objevit nová pandemie. Podle vědců je zatím příliš brzy na to, aby bylo možné určit, zda bude virová epidemie smrtelná a zda se může snadno šířit mezi lidmi.

Vědci zdokumentovali, že henipavirus Langya, známý jako LayV, se v některých částech Číny šíří mezi zvířaty, především mezi křečky. Nová zpráva v časopise The New England Journal of Medicine zveřejněná 4. srpna také odhaluje, jak se nakazili pacienti ve dvou čínských provinciích.

Co říká lékařská zpráva?

Podle zprávy nazvané Zoonotický henipavirus u pacientů s horečkou v Číně vykazují pacienti nakažení virem LayV příznaky podobné chřipce, které zahrnují bolestivost svalů, únavu, ztrátu chuti k jídlu, úporný kašel a horečku. Pacienti také uvádějí, že pociťují nevolnost.

Tchajwanské Centrum pro kontrolu nemocí potvrdilo, že pacienti byli dosud identifikováni v čínských provinciích Šan-tung a Che-nan, jak uvádí server Fox News. Z 35 pacientů nakažených virem jich 26 nebylo nakaženo žádným jiným patogenem. Vědci také zaznamenali, jak se u části pacientů projevila porucha funkce jater a ledvin.

U těchto 26 pacientů se vyskytla horečka (u 100 % pacientů), únava (54 %), kašel (50 %), anorexie (50 %), myalgie (46 %), nevolnost (38 %), bolest hlavy (35 %) a zvracení (35 %), doprovázené abnormalitami v podobě trombocytopenie (35 %), leukopenie (54 %) a poruchy funkce jater (35 %) a ledvin (8 %).

Šíří se nákaza mezi lidmi?

Pokud se virus může snadno šířit mezi lidmi, může se snadno stát pandemií. Vědci však nemají jasno v tom, zda se virus LayV může šířit mezi lidmi, protože všichni pacienti byli v nedávné minulosti vystaveni kontaktu se zvířaty ve východní Číně.

Podle serveru Contagion Live se genom viru LayV skládá z 18 402 nukleotidů a má stejnou organizaci genomu jako ostatní henipaviry z čeledi Paramyxoviridae. Tyto viry jsou známé tím, že infikují člověka a dokonce způsobují smrt, ale obvykle se vyskytují v populacích netopýrů, křečků a hlodavců.

Nebyl prokázán přenos viru mezi lidmi a všichni, kteří jsou v současné době virem nakaženi, byli izolováni. Probíhá také vyhledávání kontaktů 9 pacientů, u jejichž přátel a rodinných příslušníků byly testy na virus údajně negativní.

Přestože šíření zoonotických virů není nic nového a v historii k němu došlo již mnohokrát, zkáza způsobená pandemií covid-19 přiměla vědce k vysoké pohotovosti.

Zdroj: The New England Journal of Medicine, Fox News, Contagion Live, ncbi.nlm.nih.gov