Vědci se obávají ptačí chřipky. Virus má potenciál být horší než covid-19. Zabíjí více než polovinu nakažených

Přidat na Seznam.cz

Volně žijící ptáci se v nadcházejících týdnech vracejí z teplých krajin. To může zavinit zvýšení počtu případů viru H5N1 – nechvalně známé ptačí chřipky, varují experti. A každé nakažení je příležitostí pro to, aby virus mutoval.

Na všech trasách migrace ptáků, které křižují Severní Ameriku, Asii a Evropu, se může zvýšit riziko nákazy. Nejen pro ostatní ptáky – včetně domácích hejn kuřat, kachen a krůt. Za poslední rok vzrostl počet případů, kdy virus, který ročně zahubí miliony ptáků, přeskočil i na savce.

Nakažení byli medvědi, lišky, norci či prasata. „Zvýšená migrace je rozhodně důvodem k obavám,“ řekl deníku The Daily Beast James Lawler, odborník na infekční choroby z lékařského centra Nebraské univerzity.

Zatím nenápadná epidemie

Podle experta by se mohlo zvýšit i riziko pro lidi. Letos na jaře by se do kontaktu s nakaženými zvířaty mohlo dostat více lidí a epidemiologové se obávají, že by lidé mohli přenášet ptačí chřipku i mezi sebou. To by v nejhorším případě vyvolalo pandemii ptačí chřipky.

Minulá léta byla ve znamení virových epidemií. Mezi lidmi se šířil covid-19, opičí neštovice, ale také dětská obrna. Proto si málokdo všiml ptačí chřipky, která se začala rozvíjet už v polovině roku 2021. Zrychlila až v lednu 2022, nejprve onemocněl ptačí chřipkou 80letý Brit po kontaktu s divokými kachnami.

V Číně bylo v letech 2022 a 2023 nakaženo dalších pět lidí.

Nemilosrdný zabiják

V únoru 2023 na ptačí chřipku zemřela 11letá dívka v Kambodži, uvádí deník The Telegraph. Podle ministerstva zdravotnictví Kambodži se u dítěte 16. února objevily příznaky podobné chřipce, včetně kašle a bolesti v krku.

Poté se příznaky zhoršily a dívka byla převezena do pediatrické nemocnice v Phnompenhu, kde později zemřela. V pátek toho stejného týdne úřady oznámily, že se nakazil i její 49letý otec, jeden z 12 testovaných blízkých kontaktů.

Smrtící potenciál

Tyto případy se mohou zdát jako zanedbatelná cifra, nicméně potenciál ptačí chřipky je obrovský, proto vědci varují před tím, co by se mohlo stát, kdyby virus zmutoval do podoby, která by zjednodušila jeho přenos mezi lidmi.

„Každé nakažení H5N1, ať už v lidech, nebo ve zvířatech, je příležitostí pro virus, aby zmutoval. Nemusí to být obrovský genetický skok, aby virus zmutoval tak, že by se šířil mezi lidmi stejně jako lidská chřipka, covid-19, nebo další viry. Zatím ale ještě nevíme dost na to, abychom to dokázali přesně předpovědět,“ říká Lawler.

Velký výskyt ptačí chřipky u prasat by byl varovným signálem. Právě u nich se obvykle vytvářejí nové kmeny s vyšším rizikem šíření z člověka na člověka.

Poslední krok ke katastrofě

Na viru H5N1 je obzvláště děsivé to, že je vysoce smrtelný. Tam, kde lidská chřipka zabíjí méně než 1 procento nakažených lidí a covid-19 kolem 3 procent, ptačí chřipka zabije více než polovinu lidí, které nakazí.

V roce 2022 byla ptačí chřipka zaznamenána v 54 zemích světa a ve 47 státech USA, uvádí Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. Ve stejném roce bylo v USA zabito více než 50 milionů kuřat, kachen, hus a krůt ve snaze zabránit šíření viru.

Podle deníku The Guardian zabila ptačí chřipka mezi říjnem 2021 a říjnem 2022 více než 140 milionů drůbeže.

Je to rozšířená a smrtící nemoc. Jediné, co ptačí chřipce chybí, aby se stala opravdu smrtící pandemií, je lepší schopnost přenosu mezi lidmi.

Zdroje: The Daily Beast, Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, The Guardian, The Telegraph