Vědci nalezli mikroplasty v mateřském mléku

Přidat na Seznam.cz

Poprvé byl zjištěn výskyt mikroplastů v lidském mateřském mléce a vědci jsou velmi znepokojeni možnými dopady na zdraví kojených dětí.

Kojenci jsou vůči chemickým kontaminantům obzvláště zranitelní a vědci uvedli, že je naléhavě zapotřebí dalšího výzkumu. Zdůraznili však, že kojení zůstává zdaleka nejlepším způsobem výživy novorozeného dítěte, píše deník The Guardian.

Vzorky mateřského mléka byly odebrány 34 zdravým matkám týden po porodu v italském Římě. V 75 % z nich byly zjištěny mikroplasty. Předchozí výzkumy prokázaly toxické účinky mikroplastů na lidské buněčné linie, laboratorní zvířata a mořské živočichy, ale dopad na živé lidi zůstává neznámý. Plasty často obsahují škodlivé chemické látky, například ftaláty, které byly v mateřském mléce nalezeny již dříve.

Vědci zaznamenávali, jaké potraviny a nápoje v plastových obalech matky konzumují, také jaké používají osobní hygienické potřeby obsahující plasty. Nezjistili však žádnou souvislost s přítomností mikroplastů. To naznačuje, že všudypřítomnost mikroplastů v životním prostředí „činí jejich působení na člověka nevyhnutelné“, uvedli vědci, ačkoli rozsáhlejší studie v budoucnu mohou identifikovat konkrétní rizikové faktory.

Italský tým identifikoval mikroplasty v lidských placentách v roce 2020. „Důkaz přítomnosti mikroplastů v mateřském mléce tak zvyšuje naše velké obavy o mimořádně zranitelnou populaci kojenců,“ uvedla doktorka Valentina Notarstefano z Università Politecnica delle Marche v italské Anconě, informuje web NewsBox.

„Bude velmi důležité posoudit způsoby, jak snížit vystavení těmto kontaminujícím látkám během těhotenství a kojení,“ dodala. „Je však třeba zdůraznit, že výhody kojení jsou mnohem větší než nevýhody způsobené přítomností znečišťujících mikroplastů. Studie, jako je ta naše, nesmí omezit kojení dětí, ale naopak zvýšit povědomí veřejnosti a tlačit na politiky, aby prosazovali zákony, které znečištění snižují.“, dodala.

Zdroje: The Guardian, NewsBox