Ve věku 117 let zemřela nejstarší osoba světa
Ve věku 117 let zemřela nejstarší známá osoba na světě, Španělka Maria Branyas Morera, která se narodila v USA v roce 1907 a prožila dvě pandemie a dvě světové války, uvedla její rodina.
„Maria Branyasová nás opustila. Zemřela, jak si přála: ve spánku, klidně a bez bolesti,“ napsala v úterý její rodina na svém účtu na X. „Navždy si ji budeme pamatovat pro její rady a laskavost.“
Branyasová, která posledních dvacet let žila v domově důchodců Santa Maria del Tura ve městě Olot na severovýchodě Španělska, v příspěvku uvedla, že se cítí slabá. „Čas se blíží. Neplačte, nemám ráda slzy. A hlavně pro mě netrpte. Ať půjdu kamkoli, budu šťastná,“ uvedla v příspěvku na svém účtu, který vede její rodina.
Guinnessova kniha rekordů oficiálně uznala status Branyasové jako nejstaršího člověka na světě v lednu 2023 poté, co ve věku 118 let zemřela francouzská jeptiška Lucile Randonová, uvádí theguardian.
Nejstarší žijící osobou je nyní Japonka Tomiko Itooka, která se narodila 23. května 1908 a podle americké Gerontologické výzkumné skupiny je jí 116 let.
Branyas, která přežila chřipku v roce 1918, první a druhou světovou válku a občanskou válku ve Španělsku, dostala Covid-19 v roce 2020, jen několik týdnů po svých 113. narozeninách. Byla upoutána na pokoj v domově, ale plně se zotavila.
Její nejmladší dcera Rosa Moretová kdysi přičítala matčinu dlouhověkost genetice. „Nikdy nebyla v nemocnici, nikdy si nezlomila žádnou kost, je v pořádku, nic ji nebolí,“ řekla Moretová v roce 2023 regionální katalánské televizi.
Branyasová pro webové stránky Guinnessovy knihy rekordů uvedla, že podle ní její dlouhověkost pramení z „pořádku, klidu, dobrého spojení s rodinou a přáteli, kontaktu s přírodou, emocionální stability, žádných starostí, žádných výčitek, spousty pozitivity a pobytu daleko od toxických lidí“.
„Myslím, že dlouhověkost je také o štěstí,“ řekla Branyasová, která v pozdějším věku používala k vyjadřování zařízení pro převod hlasu na text.
Narodila se 4. března 1907 v San Francisku, krátce poté, co se její rodina přestěhovala z Mexika do USA. Poté, co rodina strávila nějaký čas také v Texasu a New Orleansu, se v roce 1915 vrátila do rodného Španělska, protože probíhala první světová válka, která zkomplikovala cestu přes Atlantik.
Plavbu poznamenala tragédie – její otec ke konci plavby zemřel na tuberkulózu a jeho rakev byla vhozena do moře.
Branyas a její matka se usadily v Barceloně. V roce 1931, pět let před začátkem španělské občanské války v letech 1936-39, se provdala za lékaře. Manželé spolu žili čtyři desetiletí, dokud její manžel ve věku 72 let nezemřel. Měli tři děti – z nichž jedno zemřelo -, 11 vnoučat a mnoho pravnoučat, uvádí today.
Manel Esteller, člen týmu vědců z Barcelonské univerzity, kteří zkoumali Branyasovu DNA, aby zjistili příčiny její dlouhověkosti, řekl v říjnu 2023 španělskému deníku ABC, že ho její dobrý zdravotní stav překvapil.
„Její mysl je naprosto jasná. S působivou jasností si pamatuje epizody z doby, kdy jí byly pouhé čtyři roky, a nemá žádné kardiovaskulární onemocnění, které je u starších lidí běžné. Jediné, co ji trápí, jsou problémy s pohyblivostí a sluchem. Je to neuvěřitelné,“ řekl profesor genetiky.
Nejstarší ověřenou osobou, která kdy žila, byla Jeanne Louise Calmentová, Francouzka, která zemřela v roce 1997 ve věku 122 let a 164 dní.
zdroj: theguardian, today