Válka na Ukrajině zatím Česko stála 38 miliard, říká premiér Fiala

Přidat na Seznam.cz

Ruská válka na Ukrajině stále probíhá. Česká republika je už od počátku důležitým ukrajinským partnerem a snaží se s důsledky ničivého válečného konfliktu pomáhat. S tím souvisí i rozpočtové výdaje. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) prozatím česká pomoc Ukrajině vyšla na 38 miliard korun, řekl pro Reflex.

Česká republika od počátku války vydala na humanitární pomoc ukrajinským uprchlíkům zhruba 13 miliard korun. Zároveň se ale z veřejných rozpočtů zaplatilo 7 miliard korun ve formě kompenzačního příspěvku pro nouzové bydlení, 3 miliardy korun se použily jako příspěvek státu pro solidární domácnost.

Asi 7 miliard korun stály český stát i platby do veřejného zdravotního pojištění a dalších 8 miliard korun byla hodnota poslané vojenské techniky i odhadované náklady na výcvik tamních vojáků.

Celkově je tedy patrné, že válka na Ukrajině vyšla české rozpočty na 38 miliard korun. Je ale zřejmé, že se tato suma bude v případě trvání konfliktu do budoucna zvyšovat a vše záleží na délce trvání i samotném průběhu. Podle HN Česko letos poskytlo třeba 24 tanků, 76 bojových vozidel pěchoty (BVP) nebo 645 protitankových řízených střel.

Zdroj: Reflex, HN