„Válka musí skončit hned.“ EU a OSN vítají mírový plán pro Gazu

Přidat na Seznam.cz

Gaza – Evropská unie i OSN uvítaly plán na ukončení války v Gaze, který představil americký prezident Joe Biden. Biden v pátek podrobně popsal třífázový návrh předložený Izraelem. Izrael ujistil, že „Hamás již není schopen provést další 7. říjen“ – jeden z hlavních válečných cílů Izraele.

V reakci na to šéfdiplomat EU Josep Borell v pátek na sociální síti X napsal: „Všichni podporujeme Bidenův plán trvalého příměří a propuštění rukojmích, který povede k trvalému zastavení bojů, stažení IDF (izraelské armády) a zahájení rekonstrukčních prací. Válka musí skončit hned,“ uvádí CNN.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová rovněž napsala na sociální síť X, kde uvedla: „Plně souhlasím s Bidenem, že nejnovější návrh je významnou příležitostí k posunu směrem k ukončení války a utrpení civilistů v Gaze. Tento třístupňový přístup je vyvážený a realistický. Nyní potřebuje podporu všech stran.“

Pozitivně reagoval také Stéphane Dujarric, mluvčí generálního tajemníka OSN.

„Generální tajemník již několik měsíců prosazuje příměří, plný a neomezený přístup humanitární pomoci a okamžité a bezpodmínečné propuštění všech rukojmích držených v Gaze,“ uvedl Dujarric. „Generální tajemník pevně doufá, že to povede k dohodě stran o trvalém míru,“ uvádí deník Caleaeuropeana.

zdroj: CNN, Caleaeuropeana