V rodném listě by neměly být dvě matky. Itálie chce zrušení 33 rodných listů dětí lesbických párů. To pobouřilo LGBT komunitu

Přidat na Seznam.cz

Itálie – Přibližně 300 žen se v pátek zúčastnilo jednání před justičním palácem v Padově poté, co státní zástupce v severoitalském městě uvedl, že rodné listy 33 dětí narozených lesbickým párům nejsou legální.

V pokojném protestu ženy zvedly cedule s hesly jako: „Učitel nás naučil, že jsme všichni stejní. Váš učitel vás neučil?“

Původně státní zástupce zpochybňoval zákonnost rodného listu dítěte se dvěma matkami, evidovaného magistrátem v srpnu 2017. Prokurátor označil jméno nebiologické matky jako druhého rodiče v rodném listě za nelegitimní a požádal místní občanský soud, aby umožnil vyškrtnutí jejího jména, píše CNN.

Prokuratura také požádala magistrát o rodné listy všech 33 dětí, které jsou od roku 2017 zapsány na příjmení dvou matek, řekl mluvčí padovského starosty Sergia Giordaniho. Dodal, že byly zaslány dopisy sedmi dalším rodinám, které informovaly, že rodné listy jejich dětí jsou neplatné.

„Jsem povinen vymáhat zákon a se současnou legislativou nemohu nic jiného dělat,“ dodal Giordani. Padovská prokuratura vychází z toho, že italské právo neuznává možnost, aby dítě mělo dvě matky.

Gay sňatky nebyly v Itálii legalizovány. Protože to není zákonem uznáno, nebiologický rodič ve vztahu stejného pohlaví musí pro legální adopci svého dítěte uvést zvláštní případ.

Starosta Padovy Giordani řekl, že je spokojený s rozhodnutím magistrátu. Řekl, že existuje „velmi vážné legislativní vakuum“, které italský parlament potřebuje napravit, a vyzval politiky, aby odložili ideologický boj a mysleli jen na děti.

Iniciativa prokurátora pobouřila italskou LGBTQ komunitu.

„Tyto děti osiří na základě dekretu,“ uvedl středolevicový poslanec Alessandro Zan, který se v Itálii zasazuje o práva homosexuálů. „Je to kruté a nelidské rozhodnutí,“ dodal.

Krok státního zástupce přichází tři měsíce poté, co pravicová vláda premiérky Meloniové nařídila městským radám, aby přestaly automaticky zapisovat oba rodiče v lesbických párech do rodných listů, uvádí deník NBC News.

V pondělí začali italští zákonodárci diskutovat o kontroverzním návrhu zákona známém jako „DL Varchi“, který by kriminalizoval náhradní mateřství dohodnuté v zahraničí s tresty až na dva roky vězení a pokutou od 600 000 do 1 milionu EUR.

Kampaň pro loňské zářijové národní volby byla protkaná anti-LGBTQ+ tématy a podporou tradičních „rodinných hodnot“. A v roce 2021 Meloniová tweetovala, že náhradní mateřství je „ohavnost“.

zdroj: CNN, NBC News