V Los Angeles byla z galerie antického umění ukradena soška Buddhy v přepočtu za 34,5 milionů korun

Přidat na Seznam.cz

USA – Losangelská policie vyšetřuje krádež starožitné sošky Buddhy, která byla zcizena v nočních hodinách z galerie Barakat. Předmět vážící téměř 250 kg má hodnotu 1,5 milionu dolarů, v přepočtu 34,5 milionů korun, informuje deník Los Angeles Times.

Minulé pondělí úřady obdržely hlášení o vloupání do galerie Barakat, která vystavuje antické umění. Zmizelým předmětem je sedící soška Buddhy se svatozáří, vytvořená v japonském období Edo (1603-1867). Podle kamerových záznamů měl pachatel na sošku políčeno, kradl v časných ranních hodinách. Navíc se po prostorech pohyboval velmi rychle, přesně věděl, kde se nachází.

Socha nebyla nikdy vystavena v samotné galerii, ale uložena na zadním dvoře. Musela tak být předem vytipovaná. Muž s pronajatou dodávkou nacouval na příjezdovou cestu galerie, prorazil bránu a vjel do skladiště s vozíkem. Přišel si cíleně pro asi metr měřící sochu Buddhy. Celá operace mu trvala méně než 25 minut.

Pro majitele galerie Fayeze Barakata je socha velmi cenná, získal ji před 55 lety a uchovával na svém dvorku v L.A.

Policie nyní hledá kamerové záznamy ze sousedních podniků a shromažďuje další důkazy z místa činu.

V srpnu tohoto roku řešila policie případ krádeže cenných předmětů, včetně zlata a drahých kamenů, které byly uloženy v londýnském Britském národním muzeu, psala BBC. Předměty také nebyly vystavovány a byly uloženy ve skladu. Muzeum muselo přistoupit k lepším bezpečnostním opatřením. Nikdo nebyl v tomto případě zatčen.

Zdroj: Los Angeles Times, BBC